Dodaj publikację
Autor
Dorota Ślesińska
Data publikacji
2014-09-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
73

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przedstawiam scenariusz, zabaw matematycznych dla dzieci 5 letnich, których celem jest uzyskanie informacji nt. diagnozy rozwoju dzieci - tworzenie warunków umożliwiających dzieciom uzyskanie gotowości szkolnej w zakresie umiejętności związanych z nauką matematyki.
 Pobierz (docx, 18,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz hospitacji diagnozującej w grupie 5 - latków

Temat: Kury, jajka i pisanki- zabawy matematyczne

Data: 03.04.2012.

Prowadząca: Dorota Ślesińska

Cel główny: Uzyskanie informacji nt. diagnozy rozwoju dzieci – tworzenie warunków umożliwiających dzieciom uzyskanie gotowości szkolnej w zakresie umiejętności związanych z nauką matematyki.

Obszar: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją

matematyczną

Cele operacyjne:

Dziecko:

Stosuje w praktyce liczebniki główne i porządkowe

Ustala wynik dodawania i odejmowania posługując się liczmanami

Stosuje określenia- o ile więcej, o ile mniej, tyle samo.

Stosuje znak mniejszości i większości w zadaniach

Zna figury geometryczne: trójkąt, koło, kwadrat

Ustala liczebność zbiorów

Porządkuje zbiory od największej do najmniejszej liczby elementów

Wyróżnia zbiory wg określonej cechy

Metody:

słowna

aktywizujące:

-zadaniowa- samodzielnych działań

-improwizacji ruchowej

- el. kinezjologii Dennisona

-rozwijające wrażliwość słuchową

Formy pracy:

indywidualna

w parach

zespołowa

Przebieg zajęcia:

Dzieci wchodzą na salę i siadają przy ułożonych w kole kartkach i kopertach. Każde dziecko stara się odnaleźć kartkę podpisaną swoim imieniem. Które nie potrafi pomaga mu nauczyciel. Obok imienia i na każdej kopercie jest dodatkowo znaczek rozpoznawczy.

„Kury na grzędach”- dzieci otrzymują duże arkusze papieru z narysowanymi poziomymi liniami (grzędy). Zadaniem dzieci jest umieszczenie (przyklejenie) na 2 grzędzie 3 kur, na 4 grzędzie 2 kury, na 6 grzędzie 4 kury. (koperta nr 1)

Nauczyciel pyta na której grzędzie siedzi najwięcej kur, na której najmniej.

Potem n-el pyta ile kur siedzi razem na 2 i 4 grzędzie, na 4i 6, na wszystkich grzędach. Wyniki dzieci zapisują w postaci kropek lub cyfr umieszczonych kolejno na żółtej, białej, zielonej pisance. Chętne dzieci mogą to zapisać działaniem matematycznym.

„Zawody kur”

Dzieci przewracają karty pracy na drugą stronę gdzie umieszczone są trzy postacie kur. Nauczyciel ilustruje krótkie opowiadanie postaciami umieszczanymi na tablicy . – przechwalały się kury, która więcej jaj zniesie na święta w tygodniu przedświątecznym. Czubatka mówi ja zniosę 5 jaj. Ko, ko… tylko 5 mówi Czupurka, ja zniosę 7. Odzywa się Pstrokatka co tam 5, co tam 7 ja zniosę 9. Postanowiły zrobić zawody. Baranek był sędzią i sprawdzał codziennie ile jaj zniosły kury. (koperta nr 2- jajka)

W poniedziałek przyszła Czubatka ko, ko donoszę (2)……..jajka znoszę- n-el nie wymienia za każdym razem liczby jajek tylko wrzuca drewniane jajka do wiaderka a dzieci muszą ze słuchu przeliczać ile jaj zniosły kury.

We wtorek przyszła Czupurka ko,ko donoszę (3) jajka znoszę,

W środę Pstrokatka 4

W czwartek Czubatka 2

W piątek Czupurka 5

W sobotę Pstrokata 5

Tak się kury przechwalały a ...