Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Describing a picture – ćwiczenie technik opisywania obrazka maturalnego (konspekt).
Autor: Monika Mączka
TEMAT: Describing a picture – poznawanie technik opisywania obrazka maturalnego.
Klasa: I g
Liczba uczniów: 18
Poziom: intermediate (B1, B2)
Materiały: przewodnik po opisywaniu obrazka maturalnego (karta), obrazki wycięte z gazet, materiały z podręcznika New matura solutions T. Falla P. A. Davies, D. Gryca i J. Sobierska
I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE
CELE LEKCJI:
Cel ogólny: Uczeń nabywa umiejętność opisywania obrazka według wytycznych egzaminu maturalnego oraz potrafi wyrażać własną opinię na temat dotyczący pracy.
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości:
Uczeń:
• potrafi opisać obrazek znając maturalne wymagania egzaminacyjne;
• reaguje w sytuacji językowej związanej z tematyką opisywanej ilustracji
• stosuje słownictwo związane z działami praca oraz życie towarzyskie;
• stosuje i utrwala czasy teraźniejsze;
• stosuje i utrwala przyimki miejsca.
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności:
Uczeń:
• wypowiada się na tematy związane z rodziną takie jak stosunki rodzinne, towarzyskie, z organizacją życia rodzinnego, towarzyskiego;
• pogłębia umiejętność opisu ilustracji;
• pogłębia umiejętność rozumienia tekstu słuchanego
• poznaje techniki uczenia się: strategie „wyławiania” niezbędnych informacji z tekstu słuchanego, techniki towarzyszące umiejętności słuchania ze zrozumieniem;
• zwiększa swoją aktywność na zajęciach (aktywowanie pracy ucznia);
• przygotowuje się do ustnej części egzaminu maturalnego.
METODY ZASTOSOWANE PODCZAS LEKCJI:
• dyskusja;
• burza mózgów;
• praca z tekstem słyszanym;
TECHNIKI:
• dopasowywanie usłyszanych informacji do obrazka;
• analiza informacji słyszanej;
• odpowiadanie na pytania;
• opis ilustracji.
FORMY PRACY:
• praca zbiorowa,
• praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela.
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
• tablica;
• karty z zasadami opisu obrazka maturalnego (załącznik nr 1);
• przygotowane opisy kilku ilustracji do przeanalizowania z klasą poprawności opisu,
• kserokopie z ćwiczeniami;
• obrazki do opisania.
PRZEWIDYWANE PROBLEMY:
• uczniowie mogą mieć problemy z odpowiadaniem na pytania związane z tematyką obrazków.
II. PRZEBIEG LEKCJI:
WPROWADZENIE DO LEKCJI:
1) nawiązanie do poprzednich lekcji związanych ze słownictwem dotyczącym życia rodzinnego i towarzyskiego.
2) Ćwiczenia aktywizujące i przygotowujące do opisu ilustracji
a) przedstawienie zasad oceniania części ustnej egzaminu związanego z opisem obrazka (ilość punktów do zdobycia za zadanie: 6, zasady przyznawania punktów: 2 pkt za poprawny opis obrazka, 2 pkt za odpowiedź na 1. pytanie, 2 pkt za odpowiedź na 2. pytanie);
b) przypomnienie zasad opisu obrazka w zestawie egzaminacyjnym – rozdanie kart (załącznik nr 1)
c) zapoznanie się z ćwiczeniem mającym na celu zidentyfikowanie opisywanego obrazka (przykład, załącznik nr 2).
OPIS ILUSTRACJI:
1) Wspólny opis wybranej ilustracji (rozdanie uczniom kopii wybranego obrazka lub wedle możliwości wyświetlenie obrazka przy pomocy projektora),
2) Ćwiczenia doskonalące opis ilustracji – każdy uczeń otrzymuje jeden obrazek do opisu (5 min.)
3) Opis ...