Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć – szkic
Temat : Co Newton mógł wiedzieć o naszych czasach? Utrwalamy wiadomości dot. III
zasad dynamiki Newtona.
Cele kształcenia:
ogólne :
–
–
usystematyzowanie wiedzy dotyczącej III-ech zasad dynamiki Newtona
rozwijanie umiejętności pracy w grupie i swobodnej wypowiedzi
szczegółowe:
rozpoznaje treść I, II i III zasady dynamiki Newtona,
posługuje się informacjami pochodzącymi z analizy źródeł popularnonaukowych,
uwzględniając przykłady istotne i nieistotne
projektuje i ilustruje w formie graficznej zastosowanie III-ech zasad dynamiki Newtona w
życiu codziennym
• wypowiada się swobodnie na temat zastosowania II-ech zasad dynamiki Newtona w życiu
czasopisma popularnonaukowe, blok rysunkowy, klej, mazaki, nożyczki
pojemnik z numerkami uczniów
karty przygotowane przez nauczyciela
powitanie
przedstawienie porządku lekcji
sprawdzenie obecności
sformułowanie problemu i przedstawienie celów zajęć (poruszany temat zostaje zapisany na
tablicy – najlepiej na kolorowo,aby przyciągał uwagę uczniów)
III zasady dynamiki Newtona są podstawą fizyki teoretycznej, ale czy mają potwierdzenie w
dzisiejszych czasach? Co sir Isaac Newton, żyjący na przełomie XVII i XVIII w. mógł wiedzieć o
naszym życiu codziennym, życiu w XXI w? Czy jego zasady są nadal aktualne?
pochwała klasy za dotychczasową pracę na lekcjach i zmotywowanie uczniów do dalszej
pracy
Nauczyciel chwali klasę za dotychczasową pracę na lekcjach i wybiera 4 liderów grup, którzy będą
pomysł i opracowanie: mgr inż. Iwona Sokołowska
codziennym
Metody :
burza mózgów, dyskusja, metaplan
Formy realizacji :
praca w grupach
Środki (materiały dydaktyczne) :
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przebieg lekcji
1. Część wstępna:
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
losowali członków swoich zespołów. Nauczyciel uzasadnia klasie swój wybór i zapisuje imiona i
nazwiska liderów grup na tablicy. Najlepiej wykonać na tablicy tabelę z nr grupy, która w trakcie
lekcji będzie uzupełniana tak, aby nauczyciele i uczniowie mogli swobodnie pracować – lekcja
przygotowana dla klasy integracyjnej.
2. Część główna (zasadnicza):
1. Na biurku ustawiona jest szklana kula (lub inne przezroczyste naczynie), do którego
wcześniej nauczyciel wrzuca piłeczki z numerami uczniów (bez nr liderów grup). Liderzy
losują po jednej piłeczce wskazując nr ucznia, który będzie należał do ich grupy. Uczniowie
zajmują miejsca przy odpowiednich stanowiskach.
2. Każde stanowisko wyposażone jest w:
•
•
•
•
stojącą kartę z nr grupy
kartę grupy, w której uczniowie wpisują swoje imiona i nazwiska przy odpowiedniej funkcji
kolorową kopertę, w której znajduje się nienazwana treść zasady dynamiki Newtona z
przyklejonym wycinkiem prasowym, który ją prawidłowo ilustruje
pudełko z prasą popularnonaukową, nożyczki, kleje, karton bloku rysunkowego (może być
techniczny, format dowolny), mazaki.
3. Nauczyciel informuje uczniów o kolejności wykonywania czynności:
• Uczniowie mają minutę na naradzenie się w grupie, kto za co będzie odpowiedzialny i
•
kolejną ...