Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Schemat scenariusza zajęć (zajęcia biblioteczne + fizyka)
Temat : Literacka fikcja, czy fizyczne fakty?
Cele kształcenia:
–
–
–
ogólne:
rozwijanie zainteresowania prozą i poezją
rozwijanie umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji zawartych w
źródłach literackich
rozwijanie umiejętności pracy w grupie
szczegółowe :
Uczeń:
– wymienia i charakteryzuje wybrane przykłady literackie
rozróżnia prozę od poezji
–
– analizuje treści literackie
–
– ocenia trafność wyboru treści literackich do analizy zadań
– planuje zadania z fizyki i proponuje pozycje literatury, które można w nich
rozwiązuje zadania z fizyki selekcjonując i informacje zawarte w literaturze
wykorzystać.
swobodnie wypowiada się na wybrany temat
–
Metody – burza mózgów, metaplan, dyskusja
Formy realizacji – elementy wykładu, praca w grupie, dyskusja, drama, minispektakl
Środki (materiały dydaktyczne) – prezentacja multimedialna,źródła literatury, mazaki,
blok rysunkowy
Czas trwania zajęć: 90 min.
Przebieg lekcji
1. Część wstępna:
powitanie
sprawdzenie obecności
sprawdzenie przygotowania klasy do zajęć
organizacja klasy
przedstawienie celów zajęć
sformułowanie problemu
zmotywowanie uczniów do pracy
poinformowanie uczniów, iż ich praca będzie podlegać ocenie
2. Część główna (zasadnicza):
Uczniowie wcześniej zostają podzieleni przez n-li na grupy (z dost. wymagań
edukacyjnych). Nauczyciel wybiera liderów grup, którzy losują ze szklanej kuli piłki z
numerami osób, które będą należały do ich grupy. Uczniowie podchodzą do odpowiednich
stanowisk, gdzie mają 3 minuty na podział obowiązków w grupie i wypełnienie kart grupy.
-
-
-
-
-
-
-
-
1. Nauczyciel prezentuje gatunki i rodzaje literackie na wybranych
przykładach.Wybrani uczniowie (A i B)
• wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Barwy” z tomu „Niebieskie migdały”.
• Następnie wiersz Czesława Miłosza „Słońce” z tomu „Świat”
Wybrane fragmenty wiersza znajdują się w kopercie nr 1 na każdym stanowisku.
Uczniowie otwierają kopertę z nr 1 z fragmentami wierszy oraz kartę pracy nr 1 z
zadaniem.
Nauczyciel wyświetla slajd z opisem barw, który krótko omawia. Następnie wyświetla
fragmenty wierszy,aby uczniowie cały czas je widzieli. Uczniowie mają 5 minut na
rozwiązanie zadań 1.1 i 1.2.
1.1Przeczytaj dwa fragmenty wierszy. Czy odwołują się do tego samego zjawiska
fizycznego, czy do różnych zjawisk? W którym z nich biel – suma wszystkich
barw – służy do opisu pełni, a w którym – uczucia niespełnienia? Uzasadnij
swoją odpowiedź w 5 zdaniach.
1.2Mówi się czasem „siedmiobarwna tęcza”. Czy tęcza rzeczywiście składa się z
siedmiu barw? Uzasadnij odpowiedź w 3 zdaniach.
Każda grupa prezentuje swoje odpowiedzi. Nauczyciel pyta uczniów, czy zgadzają się z
wypowiedziami pozostałych pod względem merytorycznym i składniowym.
Następnie nauczyciel prosi uczniów, aby rozwiązali zadanie 1.3.w czasie 4 minut.
Stanowiska wyposażone są w blok rysunkowy i kredki.
1.3Narysuj tęczę. Uwzględnij kolejność barw tęczy pod względem ...