Dodaj publikację
Autor
Beatrycze Komuda
Data publikacji
2014-10-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
16

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich.
 Pobierz (docx, 16,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich

DATA: 24.09.2014

PRZYGOTOWAŁA: Beatrycze Komuda

TEMAT: Poznajemy jabłko

CELE OGÓLNE:

- propagowanie zdrowego stylu życia

- polisensoryczne poznawanie jabłka

- kształtowanie umiejętności rozróżniania kolorów: czerwonego, zielonego, żółtego

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

- nazywa i rozpoznaje jabłko wśród innych owoców oraz na obrazkach

- rozpoznaje i nazywa kolory: żółty, zielony, czerwony

METODY:

- praktyczne – zabawy, degustacja, praca plastyczna

- słowne – rozmowa

- oglądowe – rozpoznawanie owoców na konkretach i na obrazkach

FORMY PRACY:

- zbiorowa – jednolita

- indywidualna – jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Wiersz Cz. Janczarskiego „Cztery jabłuszka”, jabłko, gruszka, śliwka oraz obrazki tych owoców, małe obrazki jabłuszek w kolorach żółtym, czerwonym i zielonym, podklejone taśmą dwustronną od spodu; przekrojony owoc śliwki, jabłka i gruszki; lupy; kawałki jabłek do degustacji; materiały do pracy plastycznej dla każdego dziecka: 2 spody od plastikowej butelki, papierowy listek, patyczek, kawałek plasteliny, kawałek bibuły, taśma klejąca, klej

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

„Cztery jabłuszka” – rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego:

- Jak nazywała się dziewczynka występująca w wierszu?

- Co mała Marysia niosła w torbie?

- Ile jabłuszek było w torbie?

- Czy te jabłuszka były kwaśne, czy słodkie?

Rozpoznawanie jabłka spośród innych owoców – gruszki oraz śliwki na konkretnych owocach i na obrazkach; przypomnienie nazw drzew, z których pochodzą te owoce (jabłoń, grusza, śliwa) oraz nazwy miejsca, w którym możemy je znaleźć (sad): określanie cech jabłka- zapachu oraz możliwych kolorów (czerwone, zielone, żółte); wybieranie przez dzieci obrazka jabłuszka, określanie jego koloru i przyklejanie go na ubranie z pomocą nauczyciela

Zabawa badawcza „Połówka jabłka” z wykorzystaniem lup – porównywanie przekroju jabłka, śliwki oraz gruszki: określanie, co znajduje się w środku (pestka, gniazdo nasienne); porównywanie ilości i wielkości pestek znajdujących się wewnątrz owoców (duże, małe, dużo, mało)

Degustacja jabłek – określanie ich smaku: słodkie, kwaśne; przypomnienie, iż owoce należy zawsze umyć przed spożyciem

Praca plastyczna „Jabłuszko” – tworzenie jabłuszka z denek plastikowych butelek, poprzez wsadzenie pomiędzy nie kawałków bibuły w kolorze wybranym przez dzieci i sklejenie obu części, a następnie przymocowanie do nich plasteliną patyczka i papierowego listka. Nauczyciel zwraca uwagę, aby dziecko starało się poprawnie nazwać kolor wybranej bibuły (czerwony, zielony, żółty).

Cz. Janczarski „Cztery jabłuszka”

Wesołe oczy, warkoczyk złoty.

Nad warkoczykiem wstążka jak motyl.

W tornistrze piórnik, książka i zeszyt.

Mała Marysia do szkoły spieszy.

A wiatr jesienny szepce do uszka:

- Co niesiesz w torbie?

- Cztery jabłuszka!

Sam je, wietrzyku strąciłeś z drzewa, gdyś gałązkami z rana powiewał.

Każde jest słodkie, każde rumiane.

Te trzy największe – dla koleżanek!

Data sprawdzenia scenariusza Podpis opiekuna stażu

………………………………… ……………………….