Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć świetlicowych
1. Temat zajęć: Jesienne drzewa.
2. Data: 20.10.2014r
3. Cel operacyjny:
• Uczeń utrwala wiadomości związane z jesienią
4. Cele szczegółowe:
• Uczeń integruje się z grupą świetlicową,
• wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią,
• wypowiada się pełnymi zdaniami,
• poznaje nową technikę pracy plastycznej,
• zna zasady obowiązujące w świetlicy szkolnej podczas prowadzenia zajęć artystycznych,
• poznaje nowe zabawy,
• uczy się kreatywnego spędzania czasu z rówieśnikami,
• rozwija wyobraźnię,
• kształtuje umiejętności manualne,
• kształtuje umiejętność współpracy w grupie
5. Forma pracy: indywidualna i grupowa
6. Metody:
• Metody praktycznego działania uczniów: zabawy integrujące i aktywizujące, praca plastyczna, zabawy dydaktyczne
• Metody aktywizujące: burza mózgów
• Metody werbalne: dyskusja, pogadanka
7. Czas trwania zajęć: 60 minut
8. Środki dydaktyczne: arkusz – brystol, kolorowe mazaki, arkusze z wydrukowanymi konturami drzewa, kredki, plastelina, odtwarzacz CD, płyta z muzyką
Przebieg zajęć:
1. Prowadzący zaprasza dzieci na dywan. Wychowankowie siadają w kole. Zajęcia rozpoczynają się puszczeniem „Iskierki.”
2. Prowadzący wyjaśnia dzieciom temat zajęć oraz przypomina zasady obowiązujące podczas zajęć.
2. Prowadzący zaprasza dzieci do zabawy integrującej: „ Na dywanie siedzi jeż”. Uczniowie siedzą w kole. Prowadzący zaprasza jedno z dzieci w środek koła. Pozostałe dzieci wypowiadają słowa krótkiego wiersza: „Na dywanie siedzi jeż, co on robi to my też. Co Pan robi Panie Jeżu?” Po tych słowach uczeń znajdujący się w środku koła wymyśla gest lub ćwiczenie, możliwe do powtórzenia przez wszystkich uczestników np. klaskanie w dłonie, podskoki na jednej nodze itp. Pozostałe dzieci naśladują ruchy dziecka znajdującego się w kole. Po wykonaniu ćwiczenia dzieci znajdujące się wewnątrz koła odpowiadają: „Kogo jeż zawoła, ten wejdzie do koła, czy dziewczynkę, czy chłopaka, czy grzecznego przedszkolaka?” Po tych słowach uczeń znajdujący się w środku koła wybiera inne dziecko, które zajmuje jego miejsce i staje się jeżem.
3. Pogadanka – prowadzący prowadzi z dziećmi rozmowę na temat panującej pory roku: jesieni. Uczniowie odpowiadają na pytania prowadzącego: Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa jesień? Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie? Jak zmienia się pogoda? Jaki kolor przybierają drzewa i krzewy? Tym samym prowadzący podsumowuje wiadomości zdobyte przez dzieci na w/w temat.
4. Gra dydaktyczna. Uczniowie siedzą w kole na dywanie. Prowadzący włącza muzykę. Jednocześnie, w trakcie słuchania piosenki, uczniowie podają sobie z rąk do rąk pluszowego misia. W momencie, gdy muzyka ucichnie, osoba, która ma misia w ręce, losuje jedną
z kolorowych karteczek ułożonych awersem do dołu. Na odwrocie karteczek wypisane są wyrazy związane z jesienią np. żółte liście, parasol, jabłko, oraz takie, które z jesienią nie mają ...