Dodaj publikację
Autor
Patrycja Bałdys
Data publikacji
2014-11-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
72

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w grupie przedszkolnej 3-latków. Wprowadza w temat kompleksowy „Lubimy warzywa”. Główna część zajęć odnosi się do aktywności poznawczej dziecka, czyli zapoznanie z wybranymi warzywami (pomidor, marchewka, ziemniak, ogórek).
 Pobierz (docx, 19,8 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Data: 20.10.2014r.

Grupa wiekowa: 3-latki

Prowadząca: Patrycja Bałdys

Temat kompleksowy: „Lubimy warzywa”

Temat dnia: „W naszym ogródeczku” – zapoznanie z wybranymi warzywami.

Zagadnienia programowe z podstawy programowej:

12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt

Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt kolejnych porach roku.

Zagadnienia programowe z programu „Nasze przedszkole” MAC EDUKACJA:

- rozpoznawanie przedmiotów, roślin, zwierząt za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, zapachu, wzroku, słuchu, str. 35

- rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw; rozróżnianie ich za pomocą wzroku, dotyku, smaku, zapachu, str. 41

Cele ogólne:

- Zapoznanie z nazwami, wyglądem i zapachem wybranych warzyw (pomidor, ogórek, marchewka, ziemniak)

- Wzbogacanie wrażeń dotykowych

Cele operacyjne

Dziecko:

- potrafi bawić się wspólnie z rówieśnikami podczas zabawach ruchowych

- potrafi określić kolory warzyw (zielony, czerwony, brązowy)

- potrafi rozpoznać warzywa na podstawie dotyku (pomidor, marchewka, ziemniak, ogórek)

- potrafi prawidłowo trzymać kredkę

Metoda: słowna, pokazowa, czynna

Formy: praca grupowa oraz indywidualna

Literatura:

Program edukacji przedszkolnej „Nasze Przedszkole” M. Kwaśniewskiej i W. Żaby-Żabińskiej, wyd. MAC EDUKACJA

„Zabawy rozwijające dla małych dzieci. Cz. 1”, H. Trawińska, wyd. Żak

Przebieg:

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Aktywności

Środki dydaktyczne

1.

„Na jesiennej działce” – zabawa ruchowa z elementem naśladowczym.

„Na jesiennej działce warzyw jest bez liku (zataczają przed sobą koło)

Pomóż je pozbierać, dziewczynko, chłopczyku (kłaniają się w kierunku dziewczynek, a następnie chłopców)

Pomidory pozrywajcie, w koszu poukładajcie (naśladują zrywanie pomidorów i układają je w przysiadzie „w koszu”)

Gdy ziemniaki wykopiemy, z ziemi je otrzepujemy (naśladują kopanie ziemniaków i otrzepywanie ich z ziemi)

Dynię wielka poturlajcie, bo ją dźwigać sił nie macie. (turlanie „dyni” po dywanie)

Grządki puste, oczywiście, więc zagrabcie suche liście (naśladują grabienie liści).”

Ruchowa

2.

„Poznajemy warzywa” – zabawa dydaktyczna.

- W woreczkach umieszczone są warzywa (pomidor, marchewka, ziemniak, ogórek). Dzieci za pomocą zmysłu dotyku zapoznają się z warzywami.

- Oglądanie warzyw. Zwrócenie uwagi na kolorystykę, zapach, teksturę.

- Oglądanie ilustracji „Co możemy zrobić z warzyw?”. Możliwości wykorzystania warzyw.

- Motywowanie dzieci do wypowiadania się i zachęcanie dzieci nieśmiałych

Poznawcza

Warzywa, woreczki, cerata, ilustracje dot. wykorzystania warzyw

3.

„Króliczki jedzą marchewkę” – zabawa ruchowa z elementem skoku.

Dzieci pokonują odległość od stolika do koszyka, wykonując skoki, zabierają marchewkę i odkładają ją w wyznaczone miejsce.

Ruchowa

Marchewki

4.

„Kolorowe warzywa” – nazwanie warzyw na ilustracji, pokolorowanie ich.

Językowa

Karty pracy z warzywami, kredki