Dodaj publikację
Autor
Szymon Tomczak
Data publikacji
2014-11-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
62

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z wychowawcą przeznaczony dla klasy V-VI Szkoły Podstawowej lub klasy I gimnazjalnej. Tematyką jest wyrażanie uczuć i emocji.
 Pobierz (doc, 45,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ

Przedmiot: zajęcia z wychowawcą.
Czas trwania lekcji: 45 minut.

Temat lekcji: W jaki sposób wyrażamy swoje uczucia i emocje?

Cele lekcji:
▪ Uczeń potrafi wymienić zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia i emocje
▪ Uczeń zna sposoby wyrażania uczuć i emocji
▪ Uczeń potrafi zinterpretować uczucia i emocje wyrażone w różny sposób
▪ Uczeń potrafi określić, nad którymi uczuciami i emocjami należy zapanować oraz jak można spróbować tego dokonać
▪ Uczeń potrafi wykonać dane zadania pracując wspólnie z innymi uczniami

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, kartki z nazwami emocji i uczuć, specjalnie przygotowane kartki A4.

Formy pracy: praca z całą klasą, praca uczniów w parach i w grupach.

Metody pracy: metody oparte na słowie, metody aktywizujące.

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, sprawy bieżące.
2. Wstęp: Odpowiadając na pytania nauczyciela, uczniowie określają ogólną tematykę lekcji. Następnie nauczyciel wyjawia uczniom właściwą treść zajęć.
3. Część główna:
a. Uczniowie dzielą podany zestaw uczuć i emocji na pozytywne oraz negatywne, a także podają dodatkowe przykłady. Nauczyciel prosi uczniów o wypowiedzi na temat wybranych uczuć i emocji dotyczących własnych doświadczeń.
b. Po krótkiej dyskusji w parach, uczniowie wymieniają sposoby wyrażania uczuć i emocji.
c. Wybrani uczniowie przedstawiają wylosowane uczucia/emocje stosując wyłącznie mimikę i język ciała. Pozostali starają się odgadnąć co zaprezentowano.
d. Uczniowie otrzymują specjalne kartki A4, na których znajduje się po kilka kółek oraz nazw uczuć i emocji. Kółka symbolizują twarz ludzką. Uczniowie starają się, pracując w parach, wypełnić kółka w tak sposób, aby jak najlepiej przedstawić dane uczucia/emocje.
e. Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytanie dotyczące panowania nad emocjami i uczuciami. Potem, pracując w grupach, tworzą listę sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami i uczuciami. Następuje klasowa dyskusja dotycząca najlepszych rozwiązań.
4. Rekapitulacja: Nauczyciel krótko podsumowuje treść zajęć przy pomocy uczniów.

Poniżej – załączniki.
Radość Smutek Przerażenie Ulga

Zadowolenie Złość Zdziwienie Znudzenie

Niepewność Zawstydzenie

Radość Strach

Smutek Złość

Znudzenie Zdziwienie

Zachwyt