Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Grędzicka
Data publikacji
2014-11-17
Średnia ocena
0,00
Pobrań
43

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zabawy z kolorem czerwonym - scenariusz zajęć.
 Pobierz (docx, 14,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć „W krainie kolorów”

Data: 08.11.2014

Prowadząca:

Grupa: 3 – latki

Temat zajęć: „Poznajemy kolor czerwony”

Cele ogólne:

- utrwalenie nazwy koloru czerwonego

- integracja dzieci z całą grupą

- nazywanie i opisywanie czerwonych przedmiotów

Cele szczegółowe:

- dziecko wyszukuje w sali czerwone przedmioty

-dziecko wymienia przedmioty, warzywa/owoce w otaczającym świecie, które są czerwone

- dziecko przestrzega zasad bezpiecznej zabawy w grupie

Metody pracy:

- zabawowa

- zadaniowa

- burza mózgów

Forma pracy:

- praca z całą grupą

Pomoce dydaktyczne:

-czerwone koszulki dla każdego dziecka, czerwone przedmioty przyniesione z domu przez każde dziecko, odtwarzacz CD, płyty CD z dobrowolnym repertuarem, maskotka zająca „Tupa” przyjaciela dzieci, czerwone balony, czerwone i zielone wycięte kółeczko, czerwone pompony, kolorowe liście, opaski na głowę dla każdego dziecka ze wzorami pomidorków i czerwonych listków

Przebieg zajęć:

Powianie przez nauczycieli wszystkich dzieci piosenką. Wspólne odśpiewanie piosenki.

„Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci.

Już słonko na niebie dla wszystkich świeci.

Zróbmy szybko koło, bawmy się wesoło.

Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci”.

Rozwiązanie zagadki o kolorze, o jakim mowa będzie dzisiejszego dnia.

To kolor auta strażackiego i barwa serca gorącego.

Raz, dwa, trzy, zgadujesz ty… (czerwony)

Wszystkie dzieci zakładają na siebie jednakowe czerwone koszulki.

„Burza mózgów” – z czym kojarzy ci się kolor czerwony? Dzieci podają przykłady.

„Tup szuka czerwonych przedmiotów”. Nauczycielki tłumaczą dzieciom, że ich przyjaciel zając Tup uciekał do norki i zgubił wszystkie czerwone zabawki które niósł w koszyku do swej norki. Nauczycielki proszą dzieci by odnalazły w sali wszystkie czerwone rzeczy, które zgubił Tup.

„Co się zmieniło?”- zabawa spostrzegawcza. Nauczycielki układają na dywanie 4 czerwone zgromadzone przedmioty. Zadanie dzieci polega na zapamiętaniu zabawek. Następnie nauczycielka chowa zabawkę, a dzieci muszą odgadnąć jaka zabawka została schowana.

„Taniec z balonem”. Dzieci ustawiają się w parze. Każda para dostaje czerwony balon. Dzieci tańczą przy muzyce. Para, której balon upadnie odpada z zabawy. Wygrywa ta para, która najdłużej zatańczy taniec z balonem.

„Uwaga, stój, czerwone światło”. Utrwalenie świateł sygnalizacji świetlnej. Nauczyciel włącza dowolną piosenkę. Dzieci dobrowolnie biegają po sali. Kiedy nauczyciel podniesie do góry czerwone światło, dzieci zatrzymują się, kiedy podniesie zielone światło, dalej biegają po sali.

Taniec „Pomidora i czerwonych listków”. Dzieci ustawiają się na dywanie i dobierają się parami tak aby jedno dziecko w parze było pomidorkiem a drugie listkiem. Do muzyki „Dwóm tańczyć się zachciało” dzieci wykonują taniec i wymieniają się parami zachowując parę pomidor i liść.

Każde dziecko otrzymuje czerwony pomponik. Do dowolnej muzyki wykonują swój własny taniec.

Taniec „Kolorowe ...