Dodaj publikację
Autor
dominika
Data publikacji
2014-11-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
67

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dotyczących usprawniania czynności samoobsługowych związanych z przyjmowaniem posiłku.
 Pobierz (doc, 26,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH

Grupa: rewalidacyjno - wychowawcza
Temat zajęć: Usprawnianie czynności samoobsługowych: spożywanie śniadania.
Cele główne:
- usprawnianie samodzielnego spożywania posiłków,
- wyciszenie i relaksacja ucznia,
Metody: praktycznego działania, Sala Zmysłowego Poznania Świata.
Formy: indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne: naczynia, sztućce, magnetofon, płyta z muzyka relaksacyjną, wyposażenie Sali Zmysłowego Poznania Świata (łóżko wodne), olejek, klocki do stymulacji o różnej fakturze, tekst bajki terapeutycznej.
Zasady pracy:
- podmiotowości,
- indywidualizacji,
- aktywności,
- życzliwości,

Przebieg zajęć
|Zadanie |Cele |Opis realizacji zadania |Uwagi o realizacji zadania |
|1. Powitanie |- nabywanie umiejętności |Przywitanie się z każdym uczniem poprzez |Anita, Przemek, Karolina: uściśnięcie dłoni. |
| |społecznych. |podanie dłoni, głośne wypowiedzenie zdania | |
| | |typu: „dzień dobry Anito”. | |
|2. Zajęcia z zakresu |- nabywanie odpowiednich |Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym |Anita: zachęcanie do samodzielnego spożywania |
|samoobsługi: jedzenie |umiejętności podczas jedzenia, |Programem Rewalidacyjno – Wychowawczym. |kanapek pokrojonych na małe kawałki, układanie|
|śniadania. | | |dłoni na łyżce, kubku i wspólne prowadzenie |
| | | |łyżki z pokarmem, bądź kubka z napojem do |
| | | |ust,. |
| | | |Przemek: zachęcanie i wspólne prowadzenie |
| | | |łyżki do ust, ćwiczenia picia małymi łykami z |
| | | |kubka. |
| | | |Karolina: odpowiednie układanie kawałków |
| | | |jedzenia na bocznych zębach uczennicy |
| | | |ułatwiające prawidłowe żucie i rozcieranie |
| | | |pokarmu, usprawnianie picia z kubka, wspólne |
| | | |prowadzenie go do ust. |
|3. Zajęcia z zakresu |- nabywanie odpowiednich |Nauka i usprawnianie nawyków higienicznych |Anita, Karolina: prowadzenie rąk pod strumień |
|samoobsługi: toaleta. |umiejętności podczas toalety. |według Indywidualnego Programu |wody, wspólne ich mycie, próby wycierania |
| | |Rewalidacyjno – Wychowawczego. |dłoni w ręcznik i wspólne nakładanie pasty na |
| | | |szczoteczkę do zębów. |
| | | |Przemek: prowadzenie rąk pod wodę, nauka |
| | | |rozumienia polecenia „Otwórz buzię” poprzez |
| | | |głośne wypowiedzenie polecenia przez |
| | | |nauczyciela. |
|4.Relaksacja |- wypoczynek po spożytym posiłku.|Puszczenie kasety ze spokojną muzyką. |Anita, Przemek: wypoczynek po spożytym posiłku|
| | | |poprzez próbę wspólnego słuchania melodii w |
| | | |pozycji siedzącej. |
| | | |Karolina: próba wzbudzenie zainteresowania |
| | | |uczennicy melodią płynąca z magnetofonu. |
|5. Masaż dłoni. |- kształtowanie świadomości |Masaż rąk przedmiotami o |Anita, Karolina: masowanie rąk ucznia z |
| |swojego ciała. |fakturze delikatnej, miękkiej z głośnym |głośnym nazywaniem przez nauczyciela |
| | |nazywaniem masowanej części ciała. |masowanych części ciała, |
| | | |Przemek: próba masowania dłoni ucznia |
| | | |przedmiotami o różnej fakturze, |
|8. Zajęcia w Sali |- wzbogacanie doświadczeń i |Umiejscowienie ucznia na łóżku wodnym i |Anita, Karolina: umiejscowienie ucznia na |
|Zmysłowego Poznania Świata|przeżyć ucznia, |zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. |łóżku wodnym i zachęcanie do położenia się na |
|– łóżko wodne. |- wyciszenie ucznia, | |plecach |
| |- nawiązanie kontaktu | |Przemek: wzbudzenie zainteresowania ucznia |
| |emocjonalnego z nauczycielem, | |łóżkiem wodnym, próba zachęcenia ucznia, aby |
| | | |na nim usiadł. |
|9. Zajęcia z zakresu |- nabywanie odpowiednich |Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym | |
|samoobsługi: jedzenie |umiejętności podczas spożywania |Programem Rewalidacyjno – Wychowawczym ...