Dodaj publikację
Autor
dominika
Data publikacji
2014-11-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
69

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Poranny Krąg czyli stymulacja polisensoryczna według pór roku - jesień.
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH

Grupa: rewalidacyjno - wychowawcza
Temat zajęć: Poranny Krąg, czyli stymulacja polisensoryczna według pór roku – jesień.
Cele główne:
- stworzenie atmosfery bezpieczeństwa,
- wzbudzanie pozytywnych reakcji emocjonalnych,
- dostarczanie wielorakich wrażeń zmysłowych,
- stworzenie atmosfery wyczekiwania,
Metody: praktycznego działania, metoda Porannego Kręgu, oglądowa (pokaz), słowna.
Formy: indywidualna zróżnicowana. grupowa
Środki dydaktyczne: płyta z muzyką relaksacyjną, magnetofon, kominek zapachowy, olejek lawendowy, oliwka, przyrodnicze okazy jesieni: kasztany, żołędzie, szyszki, suche liście, suszarka, dzwonki rurkowe, kolorowa chusta, łyżeczki, czekolada, lampa ultrafioletowa, kolorowe liście z papieru odblaskowego, nawilżacz powietrza.
Zasady pracy:
- podmiotowości,
- indywidualizacji,
- aktywności,
- życzliwości,

Przebieg zajęć
|Zadanie |Cele |Opis realizacji zadania |Uwagi o realizacji zadania |
|1. Zajęcia z zakresu |- nabywanie odpowiednich |Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym |Marta: samodzielne spożywania kanapek |
|samoobsługi: jedzenie |umiejętności podczas jedzenia, |Programem Rewalidacyjno – Wychowawczym. |pokrojonych na małe kawałki przy użyciu |
|śniadania. | | |widelca, samodzielne picie z kubka, |
| | | |Patryk, Kamil: przyjmowanie pokarmu z łyżki, |
| | | |kontrola głowy dziecka. |
|2. Zajęcia z zakresu |- nabywanie odpowiednich |Nauka i usprawnianie nawyków higienicznych |Marta: prowadzenie rąk pod strumień wody, |
|samoobsługi: toaleta. |umiejętności podczas toalety, |według Indywidualnego Programu |wspólne ich mycie, wycierania dłoni w ręcznik |
| | |Rewalidacyjno – Wychowawczego. |i wspólne nakładanie pasty na szczoteczkę do |
| | | |zębów. |
| | | |Patryk, Kamil: prowadzenie rąk pod wodę, nauka|
| | | |rozumienia polecenia „Otwórz buzię” poprzez |
| | | |głośne wypowiedzenie polecenia przez |
| | | |nauczyciela. |
|3.Relaksacja |- wypoczynek po spożytym |Włączenie spokojnej muzyki. |Marta, Patryk., Kamil: wypoczynek po spożytym |
| |posiłku, | |posiłku i słuchanie relaksacyjnej melodii. |
|4. Zapalenie lampki |- stworzenie atmosfery |Obejście z lampką kręgu dzieci, wymienienie|Marta, Patryk, Kamil: wodzenie wzrokiem za |
|zapachowej i obejście z nią |bezpieczeństwa, przez rytualne |imion, zwrócenie uwagi na zapach oraz cechy|źródłem światła, wąchanie zapachu lawendowego.|
|kręgu dzieci. |postępowanie, dzięki czemu |ognia – ciepły i jasny. | |
| |dzieci mogą przewidywać kolejne| | |
| |ruchy nauczyciela, | | |
| |- inicjowanie i podtrzymywanie | | |
| |kontaktu wzrokowego, | | |
| |- stymulowanie do wodzenia | | |
| |wzrokiem za źródłem światła, | | |
|5. Powitanie piosenką i masaż|- nabywanie umiejętności |Przywitanie się z każdym dzieckiem poprzez |Marta, Patryk, Kamil: uściśnięcie dłoni, |
|dłoni. |społecznych, odpoznawanie osoby|podanie dłoni i jednoczesne jej masowanie |indywidualne powitanie i dostarczenie bodźca |
| |nauczyciela i innych dzieci z |oliwką o zapachu lawendy. Zaśpiewanie |dotykowego i węchowego w postaci oliwki |
| |grupy, |piosenki: „Dzień dobry (imię dziecka), |zapachowej. |
| |- wzbudzenie pozytywnych |witamy Cię. Jak się dziś czujesz, pytamy | |
| |reakcji emocjonalnych, |Cię?” x2 | |
|6. Krótkie opowiadanie o |- wydłużenie czasu koncentracji|Pokazanie darów natury, wzbudzenie |Marta, Patryk., Kamil: dotykanie kasztanów, |
|jesieni i jej darach. |uwagi, |zainteresowania ciekawostkami |szyszek, żołędzi, liści. |
| |- rozbudzanie percepcyjnych |przyrodniczymi: Jesień jest kolorowa. | |
| |możliwości dziecka, |Obdarowuje nas prezentami w postaci: | |
| | |kasztanów, kolorowych liści, żołędzi i ...