Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Grędzicka
Data publikacji
2014-11-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć o kolorach. Podczas tego spotkania poznajemy kolor żółty.
 Pobierz (docx, 13,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć „W krainie kolorów”

Data: 08.11.2014

Prowadząca:

Grupa: 3 – latki

Temat zajęć: „Poznajemy kolor żółty”

Cele ogólne:

- utrwalenie nazwy koloru żółtego

- integracja dzieci z całą grupą

- nazywanie i opisywanie żółtych przedmiotów

Cele szczegółowe:

- dziecko wyszukuje w sali żółte przedmioty

-dziecko wymienia przedmioty, warzywa/owoce w otaczającym świecie, które są żółte

- dziecko przestrzega zasad bezpiecznej zabawy w grupie

Metody pracy:

- zabawowa

- zadaniowa

Forma pracy:

- praca z całą grupą

-praca indywidualna

Pomoce dydaktyczne:

-żółte koszulki dla każdego dziecka, żółte przedmioty przyniesione z domu przez każde dziecko, odtwarzacz CD, płyty CD z dobrowolnym repertuarem, maskotka zająca „Tupa” przyjaciela dzieci, żółte balony, kolorowe liście, opaski na głowę dla każdego dziecka ze wzorami cytryny i ananasa, żółta farba plakatowa, pędzelki, kartki z bloku technicznego

Przebieg zajęć:

Powianie przez nauczycieli wszystkich dzieci piosenką. Wspólne odśpiewanie piosenki.

„Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci.

Już słonko na niebie dla wszystkich świeci.

Zróbmy szybko koło, bawmy się wesoło.

Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci”.

Rozwiązanie zagadki o kolorze, o jakim mowa będzie dzisiejszego dnia.

Ten kolor ma słońce i niektóre kwiaty na łące (żółty)

Wszystkie dzieci zakładają na siebie jednakowe żółte koszulki.

„Tup szuka żółtych przedmiotów”. Nauczycielki tłumaczą dzieciom, że ich przyjaciel zając Tup uciekał do norki i zgubił wszystkie żółte zabawki, które niósł w koszyku do swej norki. Nauczycielki proszą dzieci by odnalazły w sali wszystkie żółte rzeczy, które zgubił Tup.

„Co się zmieniło?”- zabawa spostrzegawcza. Nauczycielki układają na dywanie 4 żółte zgromadzone przedmioty. Zadanie dzieci polega na zapamiętaniu zabawek. Następnie nauczycielka chowa zabawkę, a dzieci muszą odgadnąć jaka zabawka została schowana.

„Taniec z balonem”. Dzieci ustawiają się w parze. Każda para dostaje żółty balon. Dzieci tańczą przy muzyce. Para, której balon upadnie odpada z zabawy. Wygrywa ta para, która najdłużej zatańczy taniec z balonem.

Taniec „Kolorowe listki”. Nauczycielki rozsypują na dywanie kolorowe listki i włącza płytę z muzyką ilustrowaną ruchem „Kolorowe listki”. Dzieci tańczą do muzyki. W trakcie pauzy w muzyce dzieci wyszukują na dywanie żółtych listków.

„Taniec cytryny i ananasa”. Dzieci ustawiają się na dywanie i dobierają się parami tak aby jedno dziecko w parze było ananasem a drugie cytryną. Do muzyki „Dwóm tańczyć się zachciało” dzieci wykonują taniec i wymieniają się parami zachowując parę ananas - cytryna.

„Słoneczko” –praca indywidualna przy stoliku. Każde dziecko otrzymuje kartkę z namalowanym słoneczkiem. Dzieci malują słońce żółtą farbą. Wywieszenie prac na tablicy.

Podziękowanie za zabawę.