Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Chylewska
Data publikacji
2014-11-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
129

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć - edukacja polonistyczna klasa 1 - Kraina skuta lodem.
 Pobierz (docx, 28,3 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ Z EDUKACJI POLONISTYCZNEJ KLASA 1

Krąg tematyczny: Zima

Temat dnia: Kraina skuta lodem

Zapis w dzienniku: Swobodne wypowiedzi uczniów po wysłuchaniu tekstu wiersza „ Abc pingwina”. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt żyjących na Antarktydzie. Opis wyglądu pingwina. Układanie, czytanie i pisanie zdań.

Cele operacyjne – uczeń:

- słucha z uwagą tekstu czytanego przez nauczyciela,

-wypowiada się poprawnie zbudowanymi zdaniami na zadawane pytania,

-rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące na Antarktydzie,

- potrafi pracować z wykorzystaniem globusa,

-potrafi opisać wygląd pingwina,

- zna zwyczaje pingwinów,

-układa poprawnie zbudowane zdania,

- czyta poprawnie,

- wie, że zdania rozpoczynamy pisać wielką literą,

-pisze starannie,

- aktywnie i twórczo pracuje w parach i grupach,

- potrafi układać zdania z rozsypanek wyrazowych

Metody pracy: wg Okonia

-podające: pogadanka, praca z książką,

-problemowa: burza mózgów

-praktyczne: ćwiczebne, realizacji zadań

Formy pracy:

zbiorowa, indywidualna jednolita, grupowa, zespołowa

Pomoce dydaktyczne: globus duży, globusy małe,, „pajączek” , zagadka, karta pracy – pingwinek, ilustracje przedstawiające zwierzęta

Przebieg zajęć:

1.Czynności organizacyjne

-sprawdzenie obecności uczniów

-sprawdzenie pracy domowej

2.Nawiązanie do tematu zajęć: N: Dzisiaj znowu przyszedł do nas pajączek, który poplątał swoją pajęczynką literki, pomożecie rozplątać pajęczynkę?

-rozwiązanie pajączka (pingwinek z Antarktydy)

G

I

I

P

W

N

K

E

N

Z

T

Y

A

N

A

K

Y

R

T

D

odczytanie hasła (indywidualne, zbiorowe) N:Kto odczyta zdanie, które zaplatał nam pajączek? N:Wszyscy razem odczytajmy to zdanie

rozwiązanie zagadki: N: A teraz posłuchajcie teraz zagadki

Ten kontynent wszyscy znamy

Pełno śniegu na nim mamy

Jakie żyją tu zwierzęta

Kto ich nazwy pamięta? (Antarktyda)

2.Zapoznanie uczniów z celami lekcji

Jak myślicie o czym dzisiaj będziemy mówić na lekcji? (Tak macie rację, celem dzisiejszej lekcji jest poznanie Antarktydy, a dokładniej zwierząt tam żyjących szczególnie pingwinów)

Czy na pewno wszyscy już wiedzą o czym będziemy mówić na lekcji? (Może ………….. nam przypomni o czym będziemy dzisiaj mówić na lekcji?

Bardzo dobrze, czyli dzisiaj dowiemy najpierw

-gdzie znajduje się Antarktyda

-poznamy zwierzęta żyjące na Antarktydzie

-posłuchacie wierszyka o pingwinie

-dowiecie się o życiu pingwinów

-będziecie pracować w grupach i parami

-a na zakończenie wykonacie samodzielnie pracę związaną oczywiście z pingwinem

Podoba wam się taki przebieg lekcji, czy chcecie coś zmienić? (A teraz powiedzcie mi:

Czy wiecie gdzie znajduje się Antarktyda? (Podejdźcie tu, poszukamy jej na globusie)

- pokaz na globusie

3. Praca samodzielna uczniów (A teraz bardzo proszę abyście w parach poszukali Antarktydy na małych globusach)

praca w parach (Już wiecie gdzie położona jest Antarktyda?

Czy wiecie coś o Antarktydzie?

A jakie znacie ...