Dodaj publikację
Autor
Barbara Dziuba
Data publikacji
2014-12-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
69

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja, przeznaczona jest do realizacji podczas godziny wychowawczej w szkole podstawowej, w wymiarze 1 godziny lekcyjnej. Porusza problematykę przemocy werbalnej w sieci, w tym cyberprzemocy rówieśniczej.
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Temat: Jak bezpiecznie korzystać z sieci.
Cel ogólny:
- uwrażliwienie na zjawisko cyberprzemocy.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- zdefiniować pojęcie cyberprzemocy,
- bezpiecznie korzystać z Internetu.
Uczeń wie:
- gdzie szukać pomocy, będąc ofiarą cyberprzemocy,
- jakie są konsekwencje dla sprawców przemocy w sieci.
Metody i formy pracy:
-praca w grupach,
-dyskusja.
Środki dydaktyczne:
-kartki papieru,
-mazaki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Wprowadzenie w temat:
Nauczyciel pyta uczniów do jakich celów używają Internetu.
2. Nauczyciel na tablicy zapisuje słowa „cyberprzemoc”, „cyberprzemoc rówieśnicza” i pyta uczniów, co kojarzy im się z tymi pojęciami. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na przejawy cyberprzemocy w sieci: zamieszczanie zdjęć czy filmów bez zgody osoby portretowanej lub nagranej, ośmieszające lub poniżające komentarze, wulgaryzmy, podszywanie się za kogoś, kim nie jesteśmy. Nauczyciel informuje uczniów, że cyberprzemoc rówieśnicza ma miejsce nie tylko w Internecie, ale to też wysyłanie obraźliwych smsów, czy mmsów .
3. Uczniowie wspólnie dyskutują, jakie błędy popełniane są najczęściej przez młodych użytkowników sieci.
4. Praca w grupach: uczniowie wykonują plakaty na których przedstawiają zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. Powinny znaleźć się tam: ignorowanie wiadomości i zaczepek od nieznajomych osób, dbanie o swoje hasło, niepodawanie swoich danych osobowych, nie spotykanie się z nieznajomymi, informowanie dorosłych o wszelkich przejawach przemocy, szanowanie innych użytkowników sieci.
5. Prezentacja prac uczniów: przedstawiciele grup omawiają wykonane prace.
6. Nauczyciel informuje uczniów, że każdy przejaw cyberprzemocy powinien być zgłaszany przez nich osobom dorosłym (rodzicom, nauczycielowi, pedagogowi szkolnemu), przedstawia konsekwencje grożące sprawcom cyberprzemocy (nawet konsekwencje karne w przypadku złamania prawa).
7. Podsumowanie zajęć: nauczyciel podkreśla, by z rozwagą korzystać z dobrodziejstw Internetu.