Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Temat: 11 listopada-Święto Niepodległości.
Cel ogólny:
-wyrobienie szacunku dla tradycji historycznej i symboli narodowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
-określić ,co znaczy być patriotą w dzisiejszych czasach.
Uczeń rozumie:
-słowo „patriota”,
-dlaczego 11 listopada obchodzone jest Święto Niepodległości.
Metody i formy pracy:
-pogadanka,
-burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
- rzutnik multimedialny z dostępem do Internetu
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie w temat: nauczyciel wyjaśnia uczniom, dlaczego 11 listopada jest jednym z najważniejszych dat w kalendarzu - Polska po 123 latach zaborów odzyskała wolność i pojawiła się ponownie na mapie Europy. Był to czas, kiedy władzę w Polsce przejął działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, który został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich oraz Naczelnikiem Państwa. Powstał wtedy Druga Rzeczpospolita.
2. Uczniowie oglądają multimedialną prezentację:
https://www.youtube.com/watch?v=FSlQpAhhX9M („11 listopada-Święto Niepodległości”- autor: Dawid Brennt)
3. Nauczyciel zadaje pytanie: Kim jest patriota ? Uczniowie starają się zdefiniować pojęcie.
4. Nauczyciel zadaje pytanie: Co to znaczy być patriotą w dzisiejszych czasach? Uczniowie pracują w parach, starając się określić cechy współczesnego patrioty.
5. Uczniowie prezentują swoje wnioski, nauczyciel zapisuje je na tablicy.
6. Podsumowanie zajęć: Dzięki poświęceniu naszych przodków duch polskości nie zaginął - dzięki nim możemy posługiwać się językiem polskim i być dumni z naszych symboli narodowych – flagi i godła.
7. Uczniowie na zakończenie zajęć oglądają videoclip:
https://www.youtube.com/watch?v=UMPSJwTU3bQ (autorzy:Mroziu & Legal – „11 listopada (Nadal pamiętamy)”.