Dodaj publikację
Autor
Alicja Żaba
Data publikacji
2015-01-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
99

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Wprowadzenie litery P.
 Pobierz (docx, 17,8 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJDLA UCZNIÓW KLASY I

Temat dnia: Czarodziejski pies. Wprowadzenie litery małej„p” i wielkiej „P”.

Cel główny :

wprowadzenie litery „p”, „P” (na podstawie wyrazów pies)

Cele operacyjne lekcji:

UCZEŃ:

wie jak wyglądają litery: „p” i „P”, potrafi je odnaleźć wśród innych liter,

starannie i kształtnie pisze litery „p”, „P” i wyrazy z nimi,

doskonali umiejętność czytania wyrazów z poznaną literą,

wysłuchać wiersza i powtórzyć kolejne ruchy,

zastosować pojęcie głoska, litera, sylaba,

głoskować wyraz "pies",

odpowiedzieć na pytania,

samodzielnie wykonać ćwiczenia z karty pracy,

aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych,

Metody: Asymilacji wiedzy (pogadanka, praca z książką), samodzielnego dochodzenia do wiedzy, waloryzacyjne: uczenie się przez przeżywanie (ćwiczenia dramowe), ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy: praca indywidualna, praca zbiorowa, praca grupowa

Pomoce dydaktyczne: Treść wiersza J. Brzechwy "Czarodziejski pies", przedmioty na P, w tym pies, model litery P wykonany z drutu dla każdego dziecka, karty pracy.

Struktura zajęć:

I. Część wstępna zajęć ( ok. 10 min)1. Czynności organizacyjne.

2. Powitanie w kole. Każdy po kolei składa koledze królewski ukłon i wypowiada zdanie: "Cieszę się, że Was widzę." 3. Zabawa integracyjna w dokończenie wypowiedzi: "Każdy pies może być...". II. Część właściwa zajęć. ( ok. 30 min)1. Przedstawienie celu zajęć. Przedstawienie przez dzieci przyniesionych przedmiotów na literę P.

2. Odszukanie przedmiotów na głoskę P w klasie - Wprowadzenie psa, przywitanie z psem, dzieci wskazują psa i jego części ciała na głoskę P (pysk, pazury)

3. Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy "Pies". 4. Analiza wiersza.5. Ćwiczenie ruchowe:Ilustrowanie przez dzieci ruchem wysłuchanego wiersza. Dzieci słuchają i pokazują za prowadzącą. 6 . Ćwiczenie ruchowo - słuchowo - wzrokowe:a) Analiza i synteza słuchowo- wzrokowa wyrazu podstawowego. Liczenie głosek/ sylab w wyrazie podstawowym- (pies). Nauczyciel pokazuje znak graficzny litery "p" i "P" .b) Przyjrzyjcie się uważnie literze.   - Do czego jest podobna litera p?   - dzieci wskazują że do pyska psa c) Nauczycielka pokazuje następnie sposób zapisu litery p

d) Dzieci kreślą demonstrowaną literę   - w powietrzu,   - palcem na stoliku

  - dłonią po literze "p" wykonaną z drutu  - piszą litery w kartach pracy- związanych z wyrazem pies (głoskowanie wyrazu pies, dzielenie na sylaby, pisanie po śladzie, odwzorowanie, odszukanie litery p w różnych wyrazach)e) Praca plastyczna - wykonanie portretu czarodziejskiego psa.

III. Cześć końcowa: (5 min)

1.Podsumowanie zajęć,- porządkowanie sali po zajęciach, wykonanie galerii prac

2. Ewaluacja.

- podsumowanie pracy na zajęciach, ocenienie prac,

- zadanie domowe, nauka wybranego fragmentu wiersza na pamięć.

3. Pożegnanie grupy.