Dodaj publikację
Autor
Justyna Chudy
Data publikacji
2015-01-19
Średnia ocena
5,00
Pobrań
82

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z uczniem niepełnosprawnym umysłowo, które mają utrwalić wiadomości związane z działaniami na liczbach naturalnych.
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Podgląd treści


mgr Justyna Chudy
Szkoła Podstawowa nr 2
Siewierz

Konspekt zajęć rewalidacyjnych z uczniem klasy VI

Temat: Liczby naturalne – doskonalenie umiejętności rachunkowych

Treści zawarte w podstawie programowej w dziale „ Działania na liczbach naturalnych”.

Cele lekcji:
- główny: doskonalenie umiejętności rachunkowych
- operacyjne:
• uczeń zna i stosuje terminy: składniki, suma, różnica, odjemna, odjemnik, czynniki, iloczyn, dzielna, dzielnik, iloraz, kwadrat i sześcian liczby
• uczeń zna kolejność wykonywania działań
• uczeń potrafi wykonać dzielenie z resztą
• uczeń doskonali umiejętność liczenia wartości prostych wyrażeń arytmetycznych
• uczeń ćwiczy umiejętność rozwiązywania zadań testowych

Metody pracy: ćwiczenia, praca z komputerem

Środki dydaktyczne: pocięte kartki z nazwami działań oraz liczbami, zestaw zadań testowych, komputer z dostępem do Internetu

Formy organizacyjne: praca indywidualna

Przebieg zajęć:
I. Część wstępna - sprawy organizacyjne.

II. Część zasadnicza:
1. Nauczyciel podaje temat zajęć.
2. Przypomnienie podstawowych terminów związanych z działaniami – karta ćwiczeń.
3. Uczeń losuje liczby oraz nazwę działania, które ma z nich wykonać.
4. Uczeń rozwiązuje zadania testowe związane z liczbami naturalnymi.
5. Praca z komputerem – gry doskonalące umiejętności rachunkowe.

III. Część końcowa
1. Podsumowanie zajęć.
Karta ćwiczeń

1. Połącz właściwe nazwy:

Druga potęga liczby
Wynik dodawania
Liczba, którą odejmujemy
Wynik mnożenia
Liczby, które dodajemy
Liczba, którą dzielimy
Liczby, które mnożymy
Liczba, od której odejmujemy
Wynik dzielenia
Wynik odejmowania
Liczba, przez którą dzielimy
Trzecia potęga liczby

Iloraz
Suma
Różnica
Kwadrat liczby
Odjemna
Czynniki
Składniki
Sześcian liczby
Dzielnik
Odjemnik
Dzielna
Mnożnik
Iloczyn

2. Wylosuj nazwę działania oraz dwie liczby i oblicz wartość działania.

|Suma |12 |5 |9 |10 |
|Różnica |80 |2 |15 |8 |
|Iloczyn |3 |48 |16 |18 |
|Iloraz |21 |20 |4 |50 |

3. Rozwiąż zadania, wybierz właściwą odpowiedź i zaznacz ją znakiem „X”

a) Dane są liczby: 60, 12, 18, 36, 24.

|Różnica między największą a najmniejszą liczbą wynosi 48. |tak |nie |
|Tylko trzy spośród podanych liczb są dzielą się przez 4. |tak |nie |
|Wszystkie podane liczby są parzyste. |tak |nie |
|Iloraz liczby pierwszej i drugiej wynosi 5. |tak |nie |

b) Wartość wyrażenia 45 – 18 + 12 wynosi:
A) 25 B) 39 C) 15 D) 33

c) Ania miała 12 zł. Jakie to mogły być monety?
A) 2zł, 5zł, 2zł, 1zł, 2zł B) 10zł, 2zł C) 2zł, 2zł, 2zł, 2zł, 2zł, 2zł, 2zł