Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Głód
Data publikacji
2015-01-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
20

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Uważam, że myślą przewodnią autorki w tym wierszu mogą być słowa, że każdy z nas ma prawo różnić się. Jednocześnie główny bohater wiersza –robaczek, w pełni akceptuje siebie takim, jakim jest.     Wiersz podzielony jest na trzy strofy. Pierwsza strofa - zarysowuje liryczną sytuację, wprowadza w temat i opisuje dobrze miejsce gdzie toczy się akcja. Określa, także cechy charakterystyczne dla robaczka. Samo zdrobnienie – robaczku, wnosi cechę zażyłości, przez co budzi naszą sympatię dla niego. Druga strofa – opisuje reakcję zwierząt: śmiali się, pytali, to cechy antropomorficzne. Wiersz zawiera elementy dialogu i pytanie retoryczne – po co ci ten kubraczek? Również epitety wartościujące: śmieszny robaczek, niemodny kubraczek. Trzecia strofa – jest odpowiedzią robaczka na zarzuty, że nosi niemodny kubraczek. Robaczkowi nie przeszkadza, że inni się śmieją, on jest zadowolony, przekonany, że wygląda ślicznie.
 Pobierz (docx, 18,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem utworu Anny Onichimowskiej pt. O robaczku w niemodnym kubraczku

Scenariusz autorski, opracowała Małgorzata Głód

Temat bloku: W kręgu poezji Anny Onichimowskiej.

Temat dnia: Poznajemy wiersz Anny Onichimowskiej pt. O robaczku w niemodnym kubraczku.

Usytuowanie tematu w podstawie programowej:

interesuje się książką i czytaniem,

słucha w skupieniu czytanych utworów,

wyszukuje w tekście potrzebne informacje,

przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt z dziełami literackimi,

Cele ogólne:

rozwijanie wyobraźni,

kształtowanie potrzeby kontaktu dziecka z literaturą,

rozbudzanie zainteresowania poezją,

ocenianie postępowania bohaterów w wierszu,

kształtowanie umiejętności autoprezentacji,

prezentacja wybranych norm i zasad poprawnego zachowywania się,

uwrażliwianie na uczucia innych osób – rozwijanie empatii,

Cele szczegółowe:

Uczeń

wyraża emocje w sposób werbalny i niewerbalny,

wyraża opinię na temat postawy głównego bohatera – robaczka,

wchodzi w role, wykorzystując różne środki ekspresji,

rozpoznaje i nazywa uczucia wyrażone mimiką, gestem, intonacją głosu,

potrafi odróżnić zachowanie poprawne od nagannego,

weźmie udział w zabawie, wypowie się na temat uczuć podczas pełnienia różnych ról,

wykona pracę plastyczno-techniczną,

Środki i materiały dydaktyczne:

Tekst wiersza, łupiny z orzechów włoskich, wstążki, rurki po napojach, plastelina, kolorowy papier.

Przebieg zajęć:

Powitanie dzieci przez N. Zabawą „Witaj mały robaczku”

Sytuacja przedrecepcyjna

Jesteśmy różnymi zwierzętami w lesie, jest nas duża grupa zwierząt, niektórzy prowadzą rozmowę z robaczkiem. Jak myślicie o czym?

1. Ekspresja werbalna

Wysłuchanie wiersza Anny Onichimowskiej pt. O robaczku w niemodnym kubraczku

N. zaprasza dzieci do koła i prosi o uważne wysłuchanie czytanego utworu.

O robaczku w niemodnym kubraczku

Pod paprociom, na leśnej polanie,

znalazł sobie wygodne mieszkanie

bardzo śmieszny, niewielki robaczek.

Miał sześć nóżek, pancerzyk,

Trąbkę, oczka i ryjek

A na grzbiecie niebieski kubraczek.

Wszyscy strasznie się śmiali

i pytali go ciągle:

Po co ci ten kubraczek, robaczku?

I w dodatku niebieski,

w jakieś paski czy kreski.

I w dodatku niemodny:

na guziki z kokardą.

Kto dziś- śmieszny robaczku-

nosi taki kubraczek?

Ja – powiedział robaczek –

noszę taki kubraczek.

Bo jest ładny: niebieski,

na guziki z kokardą.

Wy możecie się śmiać,

lecz ja wiem doskonale,

że wyglądam w nim ślicznie

i że każdy z was chciałby

mieć taki niemodny kubraczek

Rozmowa kierowana pytaniami N.

- Gdzie mieszkał główny bohater?

- Jak wyglądał robaczek?

- Dlaczego zwierzęta śmiały się z robaczka?

- Czy robaczek zmartwił się tym wyśmiewaniem?

- Powiedz jak czuł się wyśmiewany robaczek ?

- Dlaczego nie należy wyśmiewać innych?

2. Ekspresja ruchowa

Dzieci podzielone na dwie grupy: grupa robaczków i grupa różnych innych zwierząt. Robią dwa koła i maszerują w rytm recytowanego ...