Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
DATA: 14.11.2014
GRUPA: 3,4 - latki „Biedronki”
PROWADZĄCA: mgr Katarzyna Skrzypiec
GŁÓWNE TREŚCI PROGRAMOWE:
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne.
TEMAT DNIA: „Kolorowe parasole”
OBSZAR AKTYWNOŚCI: aktywność poznawcza, aktywność społeczna,
aktywność językowa, aktywność artystyczna,
CELE OGÓLNE:
rozwijanie umiejętności przeliczania elementów w zbiorze w zakresie 3,
rozwijanie umiejętności segregowania przedmiotów wg jednej cechy (koloru),
rozwijanie empatii,
kształtowanie umiejętności współpracy z partnerami podczas zabaw i wykonywania zadań stawianych przez nauczyciela,
rozwijanie umiejętności werbalizowania własnych stanów uczuciowych, odczuć i wrażeń,
rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami,
rozwijanie umiejętności empatii,
rozwijanie poczucia rytmu,
rozwijanie umiejętności ilustrowania tekstu i muzyki za pomocą ruchów ciała.
METODY:
czynna (zadań stawianych do wykonania),
el. metody ASM Batii Strauss,
pedagogika zabawy,
słowna,
oglądowa,
el. metod relaksacyjnych,
FORMA: grupowa, indywidualna,
POMOCE: płyty CD z utworami do zajęć, tamburyno, krążki, kalosze, peleryna, parasol, kartonowy klucz, parasole w kolorach: żółty, zielony, czerwony, folia budowlana, kartki, koła origami, pastele,
LITERATURA:
M. Staniek: "Papierowe czary",
materiały warsztatowe: "Zabawy z wykorzystaniem ASM Batii Strauss",
„Przedszkole czterolatka. Przewodnik metodyczny”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
|Lp. |Sytuacja edukacyjna (czynności nauczyciela|Zamierzone efekty (cele operacyjne) |Środki dydaktyczne |
| |i wynikające z nich czynności dziecka) | | |
|1) |Powitanie piosenką „Zła |- potrafi naśladować ruchy nauczyciela, |- CD 'Przedszkole czterolatka”, |
| |pogoda" („Przedszkole czterolatka”) | | |
|2) |Przywitanie dzieci przez nauczyciela: |- potrafi uważnie słuchać nauczyciela, | |
| |„Witam wszystkie dzieci, które...” |- zna zasady zabawy na powitanie i podnosi | |
| | |rękę w górę wtedy, kiedy dotyczy je zdanie | |
| | |wypowiadane przez nauczyciela, | |
|3) |"Wskocz do kałuży" -zabawa orientacyjno - | - potrafi poruszać się zgodnie z rytmem |- tamburyno, |
| |porządkowa (dzieci-kropelki biegają w |akompaniamentu, |- krążki, |
| |różnych kierunkach sali zgodnie z rytmem |- potrafi odpowiednio reagować na przerwę w | |
| |akompaniamentu tamburyna, w przerwie |akompaniamencie, | |
| |wskakują do kałuży – kolorowe krążki) | | |
|4) |Słuchanie wiersza "Deszcz" (autor | - potrafi skupić swoją uwagę na krótki | - tekst wiersza, |
| |nieznany), rozmowa nt wiersza, rozmowa nt |czas, |- kalosze, peleryna, parasol |
| |jesiennej pogody, odpowiednim stroju do |- potrafi uważnie słuchać tekstu | |
| |deszczowej pogody (kalosze, |literackiego i chętnie wypowiadać się na | |
| |parasol,peleryna). |jego temat, | |
| | |- potrafi podać przykłady zabaw na deszczowe| |
| | |dni, | |
| | |- podejmuje próby wypowiadania się na podany| |
| | |temat, | |
|5) |"Tajemniczy klucz" - Nauczycielka pokazuje|- potrafi czekać na swoją kolej, |- kartonowy klucz, |
| |dzieciom duży klucz, pyta dzieci co może |- potrafi formułować proste zdania z | |
| |otwierać ten klucz? - swobodne wypowiedzi |zastosowaniem prawidłowych form | |
| |dzieci. Kiedy wyczerpią się ...