Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
DATA: 27.11.2014 r.
GRUPA: Dzieci 3,4– Letnie
PROWADZĄCA: Ilona Ledwoń
DZIAŁ PROGRAMOWY: obszar edukacji z zakresu kształtowania gotowości do nauki czytania i pisania oraz wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
TEMAT ZAJĘCIA: „ Kłopoty Pani Jesieni” - utrwalanie samogłosek prymarnych A,O,U oraz umiejętności przeliczania w zakresie 3.
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności odczytywania samogłosek prymarnych
doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 3
Cele szczegółowe (dziecko…)
rozpoznaje i odczytuje samogłoski prymarne A,O,U
wypowiada się na podany temat i słucha wypowiedzi innych;
potrafi wybrać spośród wielu obrazki odpowiednie do pory roku- jesieni
identyfikuje poznane samogłoski z ich zapisem graficznym;
przelicza elementy zbioru w zakresie 3
właściwie podpisuje liczbą i kołami ilość elementów w zbiorze
czynnie uczestniczy w proponowanych zabawach;
- wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie oraz w gronie rodzinnym
METODY: czynna – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do
wykonania, kierowanie działalnością dziecka;
słowna – opowiadanie, rozmowa z dziećmi, objaśnienie;
oglądowa – obserwacja, pokaz, przykład własny;
metoda nauki czytania prof. J. Cieszyńskiej.
FORMA: - zbiorowa (zajęcia planowane z całą grupą);
- grupowa
- praca indywidualna.
POMOCE: List Pani Jesieni, kolorowe obrazki charakterystyczne dla jesiennej pory, suknia Pani Jesieni, kolorowe liście oznaczone samogłoskami A,O,U, koszyczki oznaczone darami jesieni, kartoniki oznaczone kołami, oraz kartoniki z liczbami, dary jesieni: kasztany, orzechy, liście, płyta CD z piosenkami „Kolorowe liście”, „Wiewióreczka mała”, szablon sukni, kolorowe listki, klej, pastele suche.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie : „Słonko ma bardzo dobre zwyczaje,
mówi dzień dobry gdy rano wstaje,
my też te zwyczaje znamy,
mówimy dzień dobry, gdy się spotykamy”.
Wprowadzenie w tematykę zajęcia poprzez odczytanie listu Pani Jesieni.
Drogie dzieci !!!
Piszę do Was, gdyż mam straszny kłopot. Zostałam zaproszona do waszego przedszkola, ale psotny wiatr potargał moją sukienkę, pomieszał zebrane przeze mnie dary jesieni, zabrał muzykę z mojej krainy i nie mogę tańczyć.
Proszę pomóżcie mi ! rozwiążcie dla mnie kilka zadań, które Wam przygotowałam, a może wtedy odzyskam uśmiech i radość.
Rozmowa na temat treści listu, odpowiadanie na pytania zadawane przez nauczyciela.
Zadanie nr 1-
„Jesieni to czas” - dzieci spośród różnych obrazków wybierają te, które są charakterystyczne dla tej pory roku i przyporządkują je do sylwety Pani Jesieni.
Zadanie nr 2
„Strojnisia”- zadaniem dzieci jest przyporządkowanie liści oznaczonych samogłoską do sukni Pani Jesieni, w miejsce oznaczone tą sama samogłoską. Dziecko przyporządkowuje we właściwe miejsce liść i odczytuje wybraną samogłoskę.
„Kolorowe liście” – zabawy ruchowo – inscenizacyjne do piosenki.
Zadanie nr 3
„Zapasy wiewiórki”- dzieci zostają podzielone na grupy. Każda z grup ...