Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej
Data : 20 stycznia 2015 r.
Klasa: I a
Prowadzący: Anna Wojtasiuk
Temat zajęć: „Zimowy kulig” – wykorzystanie opowiadania matematycznego do doskonalenia umiejętności przeliczania liczmanów, oraz do zapisania działań na dodawanie i odejmowanie.
Obserwowane obszary edukacyjne: edukacja matematyczna
Cele
Uczeń potrafi:
➢ ustalić wynik dodawania i odejmowania licząc przedmioty w sytuacjach zadaniowych i zabawowych,
➢ przeliczać liczmany poprzez manipulowanie nimi,
➢ zastosować liczebniki porządkowe,
➢ dokonać syntezy sylabowej wyrazów,
➢ ułożyć liczmany według słownego polecenia,
➢ zapisać i obliczyć działania do zadania,
➢ odtworzyć rytm geometryczny do muzyki,
➢ przestrzegać umów współpracy w zespole,
Metody pracy: problemowa, ekspresyjna, ćwiczeniowa
Formy pracy uczniów: zbiorowa, zespołowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: metodnik, drewniane patyczki z imionami uczniów, obrazki tematyczne, opowiadanie matematyczne, liczmany podklejone rzepami przygotowane przez nauczyciela, tacki papierowe podklejone rzepami, druciki kreatywne, przygotowane karty pracy, sylweta kuligu, piktogramy, obrazki przedstawiające sekwencje, nagranie polki Trisch Trasch, techniczne środki dydaktyczne – tablica interaktywna, laptop, rzutnik,
|Lp. |Przebieg zajęć |Czynności nauczyciela |Aktywność uczniów |Uwagi |
|1. |Czynności |Nauczyciel wita uczniów i gości |Dzieci witają się z przybyłymi | |
| |organizacyjno-porządkowe |Dokonuje przedstawienia gości. |osobami. Zajmują miejsca w ławkach. | |
| | | | | |
|2. |Podanie celu zajęć |N. prosi jedno z dzieci o wyciągnięcie ze skrzyni pani |Uczniowie potwierdzają zrozumienie celu. |Cel wywie-szony|
| | |zimy kartki, na której będzie napisany cel lekcji. N. | |na tablicy. |
| | |podaje dzieciom cel lekcji: Będziecie potrafili dodawać i | | |
| | |odejmować do 7. | | |
|3. |Podanie NaCoBeZu |N. podaje kryteria oceniania: Ułożysz elementy zgodnie z | |NaCoBeZu - na |
| | |usłyszanym tekstem i je przeliczysz. | |tablicy w |
| | |Zapiszesz i obliczysz działania na dodawanie i | |formie obrazków|
| | |odejmowanie. | | |
| | | | | |
| | |Dziś będziecie pracować w parach, za każde dobrze wykonane| | |
| | |zadanie będziecie zbierać punkty w formie gwiazdek. | | |
| | |Następnie te gwiazdki przykleicie na kartki, które są | | |
| | |przyklejone do waszych ławek. | | |
| | |Pamiętajcie o korzystaniu ze świateł, przypomnienie | |Załącznik nr 1 |
| | |znaczenia poszczególnych kolorów świateł – metodnik | | |
| | |(zielone – wszystko rozumiem, żółte – chciałbym prosić o | | |
| | |pomoc, czerwone – nie rozumiem danego zadania). | | |
|4. |Wprowadzenie do tematu |Nauczyciel przy pomocy patyczków wskazuje, kto ma dokonać |Dzieci dokonują rachunku pamięciowego. Dokonują|Załącznik nr 2 |
| |lekcji. Rachunek |rachunku pamięciowego. Zabawa matematyczna w formie Pusów.|syntezy sylabowej i odczytują hasło. | |
| |pamięciowy |Odwrócone wyniki utworzą napis z sylab -„Zimowy kulig”. |Odpowiadają na pytania zadawane przez | |
| | | |nauczyciela. | |
| | |Następnie n. prowadzi rozmowę kierowaną z dziećmi na temat| | |
| | |hasła. Co to jest kulig? Pokazanie obrazka | | |
| | |przedstawiającego kulig. Kiedy i gdzie możemy spotkać | | |
| | |kulig? Zasygnalizowanie, że najbezpieczniejszy kulig jest | | |
| | |ten, który ciągną konie. Wprowadzenie słowne do | | |
| | |opowiadania matematycznego: „posłuchajcie opowiadania o | | |
| | |zimowym kuligu, które zostawiła nam pani Zima zwróćcie | | |
| | |uwagę na ...