Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej
Data : 31 października 2014 r.
Klasa: I a
Prowadzący: Anna Wojtasiuk
Temat zajęć: „Jesienny pociąg” –wykorzystanie wiersza matematycznego do doskonalenia umiejętności przeliczania liczmanów, ustalania wyniku dodawania i odejmowania.
Obserwowane obszary edukacyjne: edukacja polonistyczna, edukacja matematyczna
Cele
Uczeń potrafi:
➢ ustalić wynik dodawania i odejmowania licząc przedmioty w sytuacjach zadaniowych i zabawowych,
➢ przeliczać liczmany poprzez manipulowanie nimi,
➢ zastosować liczebniki porządkowe w zakresie 5,
➢ ułożyć liczmany według słownego polecenia,
➢ przeczytać proste zdania i dobierze do nich odpowiedni obrazek,
➢ podzielić wyrazy na sylaby,
➢ wysłuchać wiersz, wyodrębnić z treści dary jesieni,
➢ odtworzyć rytm geometryczny do muzyki,
➢ przestrzegać umów współpracy w zespole,
Metody pracy: problemowa, ekspresyjna, ćwiczeniowa
Formy pracy uczniów: zbiorowa, zespołowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: multimedialna karta pracy, obrazki tematyczne, wiersz matematyczny, naturalne liczmany, liczmany przygotowane przez nauczyciela, tacki papierowe, druciki kreatywne, przygotowane karty pracy, sylweta pociągu, sylweta drzewa, nagranie polki Trisch Trasch, techniczne środki dydaktyczne – tablica interaktywna, laptop, rzutnik,
|Lp. |Przebieg zajęć |Czynności nauczyciela |Aktywność uczniów |Uwagi |
|1. |Czynności |Nauczyciel wita uczniów i gości |Dzieci witają się z przybyłymi | |
| |organizacyjno-porządkowe |Dokonuje przedstawienia gości. |osobami. Zajmują miejsca w zespołach. | |
| | | | | |
|2. |Podanie celu zajęć |Nauczyciel podaje dzieciom cele zajęć. Na dzisiejszej |Uczniowie potwierdzają zrozumienie celu. | |
| | |lekcji usłyszycie matematyczny wiersz, a także będziemy | | |
| | |przeliczać dary jesieni. | | |
|3. |Wprowadzenie do tematu. |N. na tablicy multimedialnej prezentuje zdania i do nich |Dzieci odczytują zdania. Następnie dobierają |Załącznik nr 1 |
| |Czytanie zdań i |obrazki. |odpowiedni obrazek do zdania. | |
| |dobieranie odpowiedniego | |Dzieci odpowiadają na zadane pytania. | |
| |obrazka. | | | |
| | |Następnie nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną z dziećmi | | |
| | |na temat obrazków. Co Tomek i mama mogą zobaczyć w parku? | | |
| | |Wprowadzenie słowne do wiersza „a tam na końcu parku Tomek| | |
| | |i mama zobaczą jesienny pociąg...”. | | |
|4. |Wysłuchanie wiersza |N. czyta dzieciom wiersz matematyczny pt.: „Jesienny |Dzieci w skupieniu słuchają wiersza. |Załącznik nr 2 |
| |matematycznego „Jesienny |pociąg”. Zadaje dzieciom pytania do wiersza: |Odpowiadają na zadane pytania. | |
| |pociąg”. |o jakich darach jesieni jest mowa w wierszu?, | | |
| | |w jakim pojeździe podróżowały dary jesieni?, | | |
| | |ile wagonów miał jesienny pociąg?, | | |
|5. |Praca zespołowa – |Nauczyciel rozdaje dzieciom pomoce do wykonania pracy |Dzieci z podanych materiałów muszą przygotować | |
| |przeniesienie danych z |zespołowej – przygotowanie jesiennego pociągu. |jesienny pociąg (wykorzystują do tego tacki | |
| |wiersza na papier. | |papierowe i druciki kreatywne). | |
| | | | | |
| | | |Dzieci słuchają uważnie wiersza i wkładają do | |
| | |Następnie N. czyta jeszcze raz powoli wiersz, tak aby |wagonów jesienne dary. Odpowiadają na pytania | |
| | |dzieci mogły „przenieść” dane z wiersza do odpowiednich |nauczyciela, w odpowiedziach używają nazw | |
| | |wagonów. |liczebników porządkowych. | |
| | |Nauczyciel zadaje pytania ...