Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji otwartej
Przedmiot: Język polski – kl. V
(jedna jednostka lekcyjna)
Temat: Ortograficzne przygody z „rz” i „ż”.
Cel ogólny:
- utrwalenie zasad pisowni wyrazów z „rz” i „ż”
Cele operacyjne (uczeń):
- rozwiązuje zaszyfrowaną informację
- przypomina zasady pisowni wyrazów z „rz” i „ż”.
- poznaje kolejne zasady
- dopisuje wyrazy pokrewne i synonimy
- uzasadnia pisownię podanych wyrazów
- wykonuje ćwiczenia utrwalające poznane zasady
Metody pracy:
- podające : - wyjaśnienie
- aktywizujące: - gry dydaktyczne: szyfr, ortograficzne lizaki, zagadki, ćwiczenia ruchowe
- praktyczne: - ćwiczenia przedmiotowe
- programowe: - z użyciem podręcznika i multibooka
Formy lekcji:
- praca zbiorowa i jednostkowa.
Środki dydaktyczne:
- diagram (zaszyfrowana informacja)
- zagadki ortograficzne
- lizaki ortograficzne
- laptop i projektor
- podręcznik
- cukierki
Czas wykorzystany na lekcji:
- ogniwo wstępne – 10 minut
- część główna– 30 minut
- podsumowanie– 5 minut
Tok lekcji:
Ogniwo wstępne:
1. Powitanie.
2. Sprawdzenie obecności uczniów i wykonanej pracy domowej.
3. Rozwiązanie diagramu (załącznik nr 1) i omówienie celów lekcji.
Część główna:
1. Zapisanie tematu lekcji.
2. Wyjaśnienie zasad na jakich uczniowie za aktywną postawę mogą uzyskać ocenę bardzo dobrą (za każde poprawnie wykonane ćwiczenie otrzymują cukierka, wygrywa ta osoba, która zdobędzie ich najwięcej).
3. Ortograficzne zagadki – załącznik nr 2 (każdy losuje jedną zagadkę, odczytuje ją głośno i za udzielenie poprawnej odpowiedzi uzyskuje cukierka).
4. Uczniowie przypominają jakie reguły ortograficzne pamiętają z klasy
czwartej. Następnie odczytują głośno zasady zawarte w podręczniku.
5. Po przypomnieniu zasad wykonują ćw.1/133, które jest wyświetlane w wersji elektronicznej poprzez multibooka (Wydawnictwo Nowa Era).
6. Zabawa w „ortograficzne lizaki”. Nauczyciel odczytuje dowolny wyraz z trudnością ortograficzną, a uczniowie podnoszą lizak z literą „rz” lub „ż”
7. Ustnie wykonują ćw. 2, gdzie muszą uzasadnić pisownię wyrazów z „rz” i „ż”, a pisemnie ćw. 3, w którym muszą dopisać synonimy zawierające „rz”.
8. Ustnie wykonują ćwiczenia: 4 i 5 , które są wprowadzeniem do kolejnych zasad pisowni. Odczytują głośno nowe reguły oraz wyjątki i wymyślają własne przykłady ich użycia w konkretnych wyrazach.
9. Zabawa ruchowa. Sala zostaje podzielona na 2 części. Uczniowie stają po środku. Jeśli uznają, że odczytywany przez nauczyciela wyraz należy napisać przez „rz”, to przesuwają się w prawo, a jeśli przez „ż” , to w lewo.
10. Podsumowanie aktywności i znajomości zasad oraz zliczenie cukierków. Wystawienie oceny bardzo dobrej, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Podsumowanie:
1. Omówienie i zapisanie pracy domowej (ćw. 1,2,3/60 – 61 w zeszytach ćwiczeń oraz ćw. 8/64 dla chętnych).
2. Jeśli czas pozwoli uczniowie wykonują na zakończenie ćwiczenie 6/135,
które jest podsumowaniem zebranych podczas lekcji informacji (wersja
z ...