Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia
Data: 15.10.2014r.
Grupa: 5 - latki
Prowadząca:
Badany obszar podstawy programowej: 14.3 Dzieci dysponują sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.
Blok tematyczny: Jesienią w lesie
Temat: Skąd się biorą drzewa?
CELE:
Cel ogólny:
Umiejętność rozpoznawania drzew iglastych i liściastych
Umiejętność cięcia wzdłuż linii,
Porządkowanie kolejności zdarzeń
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• potrafi w skupieniu wysłuchać czytanego tekstu
• potrafi odpowiadać na pytania dotyczące wysłuchanego utworu
• potrafi rozpoznać i wskazać określone drzewa
• wie skąd się biorą drzewa
• Potrafi ciąć wzdłuż linii
❖ Potrafi ułożyć historyjkę w całość
• Potrafi napisać szlaczek
• Potrafi kolorować wg kodu
Metody:
- poszukujące - wyszukiwanie odpowiedzi na podstawie obserwacji.
- badawcze
- ekspresyjne - wypowiedzi dzieci werbalne i niewerbalne.
- praktycznego działania - praca plastyczna.
Formy:
- zajęcie zorganizowane z całą grupą
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta z muzyką, tamburyno, karty pracy dla każdego dziecka, tekst wiersza „Kto sadził dęby?”, sylwety leśnych zwierząt, obrazki drzew liściastych i iglastych, oraz ich nasiona, kasztany, żołędzie, kredki, ołówki
Przebieg zajęcia:
1. Powitanka
2. Wysłuchanie wiersza – rozmowa nt, treści poszarzenie wiadomości przyrodniczych
3. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt leśnych, drzew liściastych i iglastych.
4. „Znajdź swoje drzewo” – zabawa orientacyjno – porządkowa
5. „Od kasztana do Kasztanowca” – opowiadanie historyjki – cięcie wzdłuż linii, ponowne składanie i naklejanie na kartkę
6. „Skąd to spadło” – łączenie liną owocu z drzewem.
7. Rysowanie szlaczków
8. „Leśna orkiestra” – gra w określonym rytmie na instrumentach
9. „Kolorowy las” kolorowanie wg. Kodu ( zamiana kolorów) – staranne wypełnianie konturów
10. „sadzimy nasiona drzew” – zabawy badawcze w kąciku przyrodniczym
11. ewaluacja