Dodaj publikację
Autor
Marzena Janusz
Data publikacji
2015-02-16
Średnia ocena
5,00
Pobrań
396

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć logopedycznych dla dziecka z wadą słuchu.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOEPDYCZNYCH

Prowadząca: mgr Marzena Janusz
Czas zajęć: 45-60 minut
Dziecko: dziewczynka Natalia lat: 5
Rozpoznanie: niedosłuch obustronny umiarkowanego stopnia
(obustronnie zaaparatowana), prawidłowy rozwój poznawczy
Zaburzenie mowy pod względem artykulacyjnym
 
Tematyka zajęć: W świecie dźwięków.
Cel ogólny: rozwijanie zdolności słuchowych, artykulacyjnych oraz językowych

Cele szczegółowe ćwiczeń:

      Ćwiczenia ortofoniczne; oddechowe i artykulacyjne
wydłużanie fazy wydechowej
ćwiczenia umiejętności fonacji samogłosek w różnym tempie i rytmie
umiejętność odtwarzania podanej modulacji głosowej samogłosek w zależności od intonacji, natężenia i tempa
Wychowanie słuchowe- ćwiczenia słuchowe
rozwijanie słuchu werbalnego i awerbalnego
doskonalenie wrażliwości słuchowej na dźwięki – odgłosy zwierząt
kształcenie pamięci i uwagi słuchowej
wdrażanie do reagowania na dźwięk
  Rozwijanie mowy dialogowej i narracyjnej
wzbogacanie słownika czynnego
wzbogacanie słownictwa biernego
doskonalenie umiejętności prowadzenia mowy dialogowej(pytania i odpowiedzi)

Metoda pracy: werbalna, słuchowa, wzrokowa-wizualna, współdziałania (naprzemienność ról),
Forma pracy: indywidualna

 Pomoce dydaktyczne: plansze z samogłoskami, rurki słomkowe oraz przygotowane pomoce śnieżynki oraz choinka, książeczka i treść wierszyka rymowanki paluszkowej, odtwarzacz CD płyta CD z nagraniami zwierząt, instrumenty (bębenek, dzwoneczki, grzechotka, cymbałki etc) oraz przedmioty do ćwiczeń słuchowych, historyjka obrazkowa, zeszyt dziecka z ćwiczeniami...
Ilustracje historyjki obrazkowej z serii 'Opowiem Ci Mamo' wydw. Alexander
Zabawy paluszkowe autor: Krzysztof Sąsiadek wydaw. Media Rodzina

 PRZEBIEG ZAJĘĆ:

|Etapy – rodzaje zajęć |Przebieg zajęć czynności dziecka i nauczyciela |Pomoce |
| | | |
|Część wstępna: |Powitanie dziecka wspólne zabawa rymowanka zilustrowaną gestami: |Tekst rymowanki |
|ćwiczenia słownikowe | | |
| | | |
|ćwiczenia oddechowe |Logopeda rozdaje plansze z choinką oraz śnieżynkami |Papierowa choinka |
| |Dziecko za pomocą słomkowej rureczki nakłada brakujące elementy choinki (kolorowe |papierowe bombki |
| |bombki) oraz śnieżynki spadające z chmurki. Na zakończenie ćwiczenia dziecko przelicza |chmurka oraz wycięte z |
| |ilość bombek oraz śnieżynek |papieru śnieżynki |
| | |rurki słomkowe |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|ćwiczenia fonacyjne |Logopeda rozkłada kolejno logopedyczne plansze z samogłoskami. Demonstruje jak należy | |
|oraz prozodyczne mowy |wykonywać poszczególne ćwiczenie, wymawianie-artykułowanie samogłosek w rożnym tempie | |
|(akcent,rytm melodia) |oraz różną intonacją głosu. Krótkie skandowane wymawianie samogłosek oraz długie | |
| |poprzez wydłużanie fazy wydechowej. | |
| |Dziecko naśladuje oraz samodzielnie odtwarza podany rytm, akcent i melodię głosu | |
| |logopedy. | |
| | | |
|ćwiczenia usprawniające | | |
|aparat artykulacyjny |Zabawa w kotka. Dziecko naśladuje małego kotka pijącego mleko z miseczki. Mlaskanie, | |
| |oblizywanie górnej i dolnej wargi, ruchy koliste oblizywanie warg, dotykanie językiem | |
| |górnych i dolnych zębów z zewnętrznej i wewnętrznej strony. | |
| | | |
| | | |
|Ćwiczenia słownikowe |Zabawa paluszkowa o Kotku |Treść rymowanki |
|oraz rozwijanie sekwencji |Mówię rymowankę z pokazywaniem gestów do treści Dziecko naśladuje gesty oraz tekst |lustro |
|ruchów (elementy ćwiczeń |rymowanki | |
|lewopółkulowych |Dziewczynka obserwuje gesty logopedy w lustrze. | |
|Ćwiczenia słuchowe– |Kładę przed dzieckiem trzy instrumenty muzyczne: bębenek, cymbałki, grzechotkę, |Instrumenty ...