Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Katarzyna Macedońska Wąsosz, 16.04. 2014r.
Scenariusz zajęć z języka angielskiego w klasie IVb
Temat lekcji: Ćwiczenia w opisywaniu ludzi.
Cel lekcji: utrwalenie słownictwa związanego z opisywaniem ludzi oraz zastosowania czasownika have got.
Treści nauczania według nowej podstawy programowej:
Czytanie: rozumienie ogólnego sensu tekstu, wyszukiwanie prostych informacji szczegółowych w tekście.
Mówienie: opisywanie ludzi.
Pisanie: opisywanie ludzi.
Reagowanie ustne: proszenie o informacje.
Inne: stosowanie strategii komunikacyjnych, wykorzystywanie technik samodzielnej pracy nad językiem, posiadanie świadomości językowej, współdziałanie w grupie.
Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach.
Metody pracy: metody podające: pogadanka, objaśnianie
metody aktywizujące: dyskusja dydaktyczna, burza mózgów, mapa pojęciowa
metody praktyczne: ćwiczenia .
Środki dydaktyczne: słowniki, zeszyt, plansze z rysunkami, zdjęcia z gazet, slajdy, tablica multimedialna.
Przebieg zajęć:
Przywitanie uczniów.
Głosowanie: - Kto czuje się dziś zadowolony?
- Kto ma dobry humor?
- Kto cieszył się dziś idąc na lekcję?
- Ilu z Was pamięta na czym skończyliśmy wczorajszą lekcję?
Rozdanie zadań utrwalających zastosowanie czasownika have got, które uczniowie wykonają podczas czynności organizacyjnych nauczyciela.
Sprawdzenie listy obecności, przygotowanie materiałów.
Omówienie zadań.
Podanie tematu lekcji i krótkie opisanie celów. Konsultacja planu lekcji z uczniami.
Przypomnienie słownictwa związanego z wyglądem ludzi (slajdy) – burza mózgów.
Uczniowie oglądają na tablicy multimedialnej zabawne zdjęcia ludzi znacznie różniących się wyglądem – np. chudych, otyłych, dzieci, starszych, z długim jak u Pinokia nosem lub odstającymi uszami, itd. W tym czasie ich zadaniem jest przypomnienie jak największej ilości słów kojarzących się z prezentowanymi fotografiami, a pozwalającymi opisywać wygląd człowieka.
Stworzenie mapy pojęciowej.
Uczniowie zapisują na tablicy w formie mapy pojęciowej swoje skojarzenia.
Dopasowanie właściwego opisu do postaci ze zdjęcia – praca w grupach.
Uczniowie zostają podzieleni na grupy 4- osobowe. Dostają wycinek z gazety przedstawiający sławną osobę oraz trzy opisy postaci. Zadanie polega na prawidłowym dobraniu opisu do zdjęcia.
Zabawa dydaktyczna „Most wanted” - poszukiwanie złodzieja dobrych ocen.
Nauczyciel z pomocą uczniów wywiesza na tablicy jedenaście plansz przedstawiających jednakowe wizerunki człowieka różniące się jednym szczegółem. Jeden z rysunków przedstawia portret poszukiwanego złodzieja dobrych ocen. Każda z grup otrzymuje na karteczkach opisane dwie cechy wyglądu (w sumie jest ich 10). Każdy taki opis pozwala wyeliminować jeden portret pamięciowy. Grupy po kolei czytają tekst na karteczkach i starają się wyeliminować niepasujące rysunki. Następnie jeden z uczniów wywiesza pod portretem napis „wanted” (poszukiwany).
Stworzenie w grupach opisu poszukiwanej postaci.
Zadaniem uczniów jest stworzenie w grupach pełnego opisu poszukiwanej postaci (30 -40 słów). Uczniowie mogą puścić wodze fantazji. W tym czasie mogą korzystać ze słownika tradycyjnego oraz multimedialnego.
Zaprezentowanie prac na ...