Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: Uczucia .
Klasa: I
Czas zajęć: 45 minut
Cele lekcji:
A. Ogólne:
– doskonalenie umiejętności wyrażania i rozpoznawania uczuć;
– doskonalenie umiejętności słuchania innych;
– rozwój empatii.
B. Operacyjne:
Uczeń:
– potrafi odróżnić, nazwać i pokazać pantomimicznie konkretne uczucia;
– potrafi słuchać i słyszeć to co mówią koledzy;
– uświadamia sobie jaki wpływ na nasz nastrój mają zachowania innych ludzi;
Formy pracy:
– praca zespołowa;
– praca indywidualna.
Metody pracy:
– słowne: pogadanka;
– praktyczne: scenki pantomimiczne, wymyślanie historyjek.
Środki dydaktyczne: kartki, długopisy, karteczki z wypisanymi zachowaniami, obrazki na których widnieją twarze osób, kostka uczuć.
Tok zajęć:
A. Część wprowadzająca:
– powitanie uczniów;
– przedstawienie uczniom tematyki zajęć;
B. Część zasadnicza:
– dzielimy klasę na zespoły sześcioosobowe, które mają za zadanie napisać krótką historyjkę do obrazka przedstawiającego ludzką twarz, wyrażającą określoną emocję. Każda z grup wymyśla dwie historie do dwóch różnych obrazków;
– każda grupa czyta swoją propozycję i wspólnie zastanawiamy się, czy pasuje ona do obrazka;
– zabawa :Kalambury” uczniowie otrzymują karteczki na których napisane zostały konkretne uczucia, ich zadaniem jest pokazać bez użycia słów jakie uczucie kryje się na karteczce (załącznik nr 1); Jedna osoba pokazuje reszta stara się odgadnąć, liczba osób pokazujących jest uzalezniona od tempa pracy uczniów.
– Krótkie podsumowanie ćwiczenia, zadanie pytania czy łatwo jest pokazywać swoje uczucia?
– Prowadzący, jako pierwszy rzuca „Kostką uczuć” (załącznik nr 2) i opowiada historyjkę, która zdarzyła mu się niedawno i wywołała u niego określone uczucie, które przed momentem wyrzucił kostką, np: RADOŚĆ.
Dostałem od dawno niewidzianej koleżanki list. Uradowałem się...
Każdy chętny rzuca kostką i opowiada swoją historię, a klasa przysłuchuje się.
C. Część podsumowująca:
– krótkie podsumowanie dzisiejszych zajęć;
– dziękuję za współpracę.
KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: Przemoc wokół nas - empatia
Klasa: I
Czas zajęć: 45 minut
Cele lekcji:
A. Ogólne:
– doskonalenie umiejętności wyrażania i rozpoznawania uczuć;
– doskonalenie umiejętności słuchania innych;
– rozwój empatii.
B. Operacyjne:
Uczeń:
– potrafi słuchać i słyszeć to co mówią koledzy;
– uświadamia sobie jaki wpływ na nasz nastrój mają zachowania innych ludzi;
Formy pracy:
– praca zespołowa;
– praca indywidualna.
Metody pracy:
– słowne: pogadanka;
– praktyczne:rozwiązywanie krzyżówki,burza mózgów.
Środki dydaktyczne: kartki, długopisy, krzyżówka „Co czuje dziecko doznając przemocy?”, serce z papieru, taśma klejąca, przybory do pisania, „Historia Franciszka” - źródło: „Program Przeciwdziałania Przemocy - STOP”.
Tok zajęć:
A. Część wprowadzająca:
– powitanie uczniów;
– przedstawienie uczniom tematyki zajęć;
B. Część zasadnicza:
– krzyżówka „Co czuje dziecko doznając przemocy?” (załącznik nr 1)- uczniowie pracują indywidualnie w celu odgadnięcia hasła;
– „Historia Franciszka” (załącznik nr 2)- prowadzący wiesza na tablicy serce z papieru i prosi, by uczniowie wyobrazili sobie, że jest ...