Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO I PRZYRODY
KLASA: IV
TEMAT: PIRAMIDA POKARMOWA
TREŚCI NAUCZANIA (ZGODNE Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ): ŻYWIENIE, ARTYKUŁY SPOŻYWCZE
CELE:
CELE OGÓLNE:
• Utrwalenie wiadomości o zasadach prawidłowego odżywiania się
• Utrwalenie zasad higienicznego przyrządzania i spożywania posiłków
• Zapoznanie z nazwami poszczególnych „pięter” piramidy pokarmowej w języku angielskim
• Utrwalenie lub wprowadzenie wybranych nazw artykułów spożywczych w języku angielskim
CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ POTRAFI:
• Zareagować w języku angielskim na określone pytania i sytuacje
• Rozwiązać krzyżówkę obrazkową w języku angielskim
• Wymienić „piętra” piramidy pokarmowej i nazwać je w języku polskim i angielskim
• Poprawnie łączyć karty słowne przedstawiające nazwy „pięter” piramidy pokarmowej w języku angielskim z kartami obrazkowymi
• Poprawnie łączyć karty słowne przedstawiające wybrane artykuły spożywcze w języku angielskim z kartami obrazkowymi
• Wymienić nazwy wybranych owoców w języku angielskim na podstawie materiału filmowego
• Opisać zasady higienicznego przyrządzania i spożywania posiłków
• Współpracować w grupie
• Dokonać samooceny
METODY NAUCZANIA:
• Metoda audiolingwalna, metoda audiowizualna, metoda komunikacyjna, pogadanka, pokaz/ eksperyment
FORMY PRACY:
• Indywidualna, zbiorowa, praca w parach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Karty pracy, zarys piramidy pokarmowej, karty słowne, karty obrazkowe, laptop, rzutnik, film, materiały autentyczne
TOK LEKCJI
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Lekcję rozpoczynamy od rozgrzewki językowej. Nauczyciel zadaje pytania w j. angielskim, a uczniowie odpowiadają.
2. Uczniowie otrzymują krzyżówkę obrazkową w j. angielskim i rozwiązują ją indywidualnie. Następnie sprawdzone zostają odpowiedzi i pojawia się hasło( FOOD PYRAMID), które jest jednocześnie tematem lekcji.
3. Nauczyciel zapisuje temat w języku polskim oraz datę w języku angielskim na tablicy.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
4. Nauczyciel przyrody przypomina z uczniami poszczególne „piętra” piramidy pokarmowej. Uczniowie przypinają karty obrazkowe do zarysu piramidy umieszczonego na tablicy.
5. Uczniowie otrzymują małe piramidy pokarmowe oraz angielskie nazwy poszczególnych pięter. Ich zadaniem jest intuicyjnie przyporządkować właściwe nazwy do pięter. Następnie przypinają nazwy do piramidy na tablicy i powtarzają je za nauczycielem.
6. Uczniowie wklejają swoje piramidy wraz z właściwymi nazwami do zeszytu.
7. Nauczyciel j. angielskiego włącza film o owocach. Uczniowie oglądają go i mają za zadanie powtórzyć i zapamiętać jak najwięcej nazw owoców.
8. Nauczyciel pokazuje uczniom karty obrazkowe przedstawiające owoce, które były w filmie. Zadaniem uczniów jest podać ich nazwy oraz zestawić na tablicy karty obrazkowe ze słownymi. W międzyczasie uczniowie smakują wybrane owoce.
9. Nauczyciel pokazuje uczniom karty obrazkowe przedstawiające inne artykuły spożywcze a zadaniem uczniów jest nazwać je a następnie zestawić na tablicy karty obrazkowe ze słownymi.
10. Nauczyciel przyrody omawia z uczniami zasady higienicznego przyrządzania i spożywania posiłków oraz wykonuje eksperyment przyrodniczy (umieszcza jajo w coca-coli).
CZĘŚĆ KOŃCOWA ...