Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 3 – latki
Czas trwania zajęć: 20 min.
Data: 15.10.2013r.
Prowadząca: Barbara Janaszewska
Hasło programowe: Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Główny problem: Wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
Temat zajęć: „Grzybobranie” – Poznawanie grzybów jadalnych i trujących na przykładzie borowika i muchomora. Uświadomienie zakazu samodzielnego zbierania i spożywania grzybów.
Cele:
• Zapoznanie dzieci z wyglądem i budową grzybów.
• Rozpoznawanie i nazywanie grzybów: jadalnych – borowik, trujących – muchomor czerwony.
• Uzmysłowienie dzieciom niebezpieczeństwa płynącego ze spożywania nieznanych grzybów.
• Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
• Kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 3.
• Kształtowanie orientacji przestrzennej, rozumienie i posługiwanie się wyrażeniami przyimkowymi: na, pod, do góry, na dół.
• Kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi na zadaniu.
• Utrwalenie poznanych rymowanek oraz piosenek.
• Usprawnianie ruchów rąk poprzez zabawy paluszkowe.
• Aktywne uczestniczenie w zabawach ruchowych.
• Odpowiednie reagowanie na polecenia nauczyciela.
Metody pracy:
• Podające – opowieść ruchowa, objaśnienia;
• Poszukujące – rozmowa, kierowanie aktywnością własną dziecka
• Odtwórcze – metody zabawowo - ruchowe
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
sylwety grzybów- borowika i muchomora; zdjęcia różnych grzybów; kosze z grzybami, odtwarzacz płyt CD, płyty CD (Kolekcja przedszkolaka Nova Era, Klanza, moje 3, 4- lata MAC ), odgłosy lasu, teksty wierszyków.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wprowadzające.
1.Utworzenie koła ze śpiewem piosenki „Podajmy sobie ręce” (płyta CD Kolekcja przedszkolaka nr 1 ).
Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,
zabawą i piosenką witamy się wesoło.
2. Przywitanie się piosenką: „Dzień dobry witam was”
Dzień dobry witam was
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy.
3. Jaką mamy porę roku? – rozmowa kierowana wprowadzająca do zajęć właściwych.
Zajęcia właściwe
1. Zagadka obrazkowa.
Na tablicy umieszczone są zasłonięte ilustracje grzybów. Nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę słowną, a następnie z pomocą chętnego dziecka odsłania stopniowo fragmenty obrazków. Dzieci próbują odgadnąć, co jest ukryte.
Mały, słaby, w lesie stoi,
nigdy się nie rusza.
I przed nikim nie zdejmuje
swego kapelusza.
2. Omówienie budowy grzyba.
Nauczyciel pokazuje sylwety grzybów: borowika oraz muchomora. Wspólnie
z dzieci nazywa części z jakich są zbudowane. Dzieci wskazuje różnice w ich wyglądzie.
Nauczyciel: uświadomienie dzieciom, że grzyby dzielą się jadalne i trujące. Dlatego też dzieci samodzielnie nie mogą zbierać i spożywać grzybów. Nie wolno też niszczyć grzybów trujących, gdyż niektóre z nich stanowią pożywienie dla zwierząt.
3. Zabawa naśladowcza ze śpiewem piosenki „Ola i liście” (CD moje 3, 4- lata MAC nr 5)
Poszła Ola na spacerek
na słoneczko, na wiaterek.
A tu lecą jej ...