Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć edukacji polonistycznej dla klasy Ig
Data: 10.03.2015
Nauczyciel: Emilia Wiśniewska
Temat: Podróż z literą ń.
Cele zajęć:
dydaktyczne:
- poznanie i nauka pisania litery ń
- kształcenie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wyrazów
- kształcenie myślenia, spostrzegawczości, pamięci
- potrafi wymienić ciekawostki na temat konia i słonia
- pokazuje na mapie gdzie leży Afryka, Europa
- wyrabianie ogólnej sprawności manualnej
wychowawcze:
- wdrażanie do samodzielności i wytrwałości
Metody: oparte na słowie/rozmowa/, na działaniu, na obserwacji
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: walizka, czapka konduktora, piosenka, balon, szpilka, mapa świata, bilet - karta pracy, powiększony tekst, litery drukowane, pisane, nakrywki do analizy wyrazów.
Przebieg lekcji:
1. Uczniowie ruszają w krótką podróż Europa -Afryka - Europa.
Nauczyciel przebrany za konduktora zaprasza uczniów pociągu podróż. Jednak by wsiąść do pociągu muszą wykonać zadanie 1.
2. Wykonanie 1 zadania. Podanie przykładów wyrazów z głoską ń w śródgłosie i wygłosie.
Na dywanie nauczyciel rozkłada obrazki. Uczniowie muszą powiedzieć, co mają wspólnego (głoska ń). Następnie u. wymieniają wyrazy z głoską ń w śródgłosie i wygłosie. Po wykonaniu zadania uczniowie wsiadają do pociągu, w tym czasie n. rozdaje bilety. Na mapie chętny uczeń wskazuje skąd i dokąd jedziemy. Nauczyciel zadaje pytanie: Czy Afryka to miasto?
3. Wprowadzenie litery ń na podstawie wyrazy słoń.
- prezentacja litery na tablicy,
- wyróżnienie głosek i sylab w wyrazie słoń
- układanie przez każdego ucznia modelu wyrazów z nakrywek, model sylabowy
- pokaz nowej litery w druku i piśmie, omówienie, do czego jest podobna, pisanie litery w powietrzu, gumką na ławce, na tablicy (analiza nauczyciela poprawności napisanych liter).
- nauka pisania nowej litery - karta pracy - bilet
- pisanie sylab, pokaz łączenia liter.
4. Wykonanie 2 zadania.
Uczniowie wsiadają do pociągu mając bilet i ołówek. Podczas podróży jesteśmy zawsze znudzeni, więc by umilić sobie czas czytają tekst z biletu.
Analiza tekstu – uczniowie czytają tekst, wyszukują w tekście wyrazy z ń. Sprawdzenie czy w podkreślonych wyrazach sprawdza się zasada „piszemy ń przed samogłoskami”.
5. Podsumowanie zajęć, ocena. Układanie zdania z rozsypanki "Słoń to ogromny ssak".
6. Zadanie pracy domowej - Czytam i piszę str. 6-7.
Rozsypanka
ogromny / Słoń / ssak. / to