Dodaj publikację
Autor
Ewa Prokopiuk
Data publikacji
2015-03-16
Średnia ocena
5,00
Pobrań
43

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka angielskiego w gimnazjum zawierający elementy oceniania kształtującego.
 Pobierz (pdf, 214,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI


Data: 13.03.2015 r.

Prowadzący: Ewa Prokopiuk

Klasa/ grupa: IIIc (grupa rozszerzona)

Charakterystyka grupy:

Grupa składa się z 10 uczniów, którzy zgodnie z wynikami językowego testu poziomującego

przeprowadzonego w klasie pierwszej uzyskali najlepsze wyniki (minimum 50%). Obecny

skład osobowy grupy jest również wynikiem przesunięć międzygrupowych dokonywanych

przez nauczycieli w poprzednich latach. Tylko 3 osoby w tej grupie zdają język angielski na

egzaminie gimnazjalnym. Cztery osoby uzyskują przeważnie wyniki dobre i bardzo dobre,

pozostałych sześć wyniki przeciętne. Semestralna średnia przedmiotowa z

języka

angielskiego w tej grupie to 3,7.

Temat lekcji: Tworzenie krótkiej wypowiedzi pisemnej z elementami zaproszenia.

Cele wychowawcze:

1) Uczeń współpracuje z kolegami w grupie.

2) Uczeń ponosi odpowiedzialność za wyniki pracy swojej grupy.

Cele lekcji:

1) Uczeń tworzy krótką i zrozumiałą wypowiedź pisemną na zadany temat.

2) Uczeń potrafi sformułować zaproszenie.

Cele lekcji w języku ucznia:

1) Potrafisz napisać krótką wiadomość e-mail zgodnie z kryteriami oceniania.

2) Potrafisz zaprosić kolegę do wspólnego spędzenia czasu.

Kryteria sukcesu (nacobezu):

1) Znasz kryteria oceniania wypowiedzi pisemnych.

2) Znasz uniwersalne sformułowania, dzięki którym można rozpocząć i zakończyć

wiadomość mailową.

3) Wiesz jak na co najmniej 5 sposobów zaprosić kolegę do wspólnego spędzenia

czasu.

Pomoce dydaktyczne: prezentacja Power Point, tablica interaktywna, zeszyty, arkusze

flipchartu, flamastry, słowniki, Internet.

Przebieg lekcji:

1) Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie listy obecności, podanie uczniom

tematu i wpisanie go do dziennika.

2) Przedstawienie celów lekcji i „nacobezu”.

3) Krótka dyskusja na temat kryteriów oceniania wypowiedzi pisemnych. Na co należy

zwrócić uwagę tworząc wypowiedź pisemną?

a) uczniowie odpowiadają na pytanie;

b) nauczyciel pomaga;

c) podsumowanie jest zaprezentowane na tablicy interaktywnej.

4) Burza mózgów i praca w parach.

a) uczniowie

podają

swoje

propozycje

dotyczące

uniwersalnych

sformułowań, dzięki którym można

rozpocząć wiadomość e-mail,

zakończyć ją oraz wyrażenia pełniące funkcję zaproszenia;

b) uczniowie pracują w parach, nauczyciel rozdaje kserokopie ćwiczenia

(załącznik nr 1) polegającego na przyporządkowaniu wyrażeń ich

funkcjom;

c) sprawdzenie

poprawności wykonanego

ćwiczenia,

prezentacja

PowerPoint.

5) Praca w grupach:

 uczniowie dzielą się na 2 grupy: I grupa pracować będzie samodzielnie, bez

pomocy słowników, materiałów z lekcji i nauczyciela. II grupa podczas pracy

będzie mogła korzystać z pomocy nauczyciela, słowników i materiałów

z lekcji.

 uczniowie otrzymują do rozpisania trzypunktowe polecenie (załącznik nr 2),

nad którym pracują w wyznaczonym przez nauczyciela czasie;

 na znak nauczyciela wymieniają się flipchartami i oceniają pracę sąsiedniej

grupy.

6) Podsumowanie pracy w grupach:

 umieszczenie flipchartów na tablicy,

 wspólna ich analiza pod względem kryteriów oceniania.

7) Informacja zwrotna ...