Dodaj publikację
Autor
Robert Kubeł
Data publikacji
2015-04-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
222

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz do wykorzystania na zajęciach technicznych. Dotyczy zasad zdrowego żywienia, podniesienia świadomości konsumenta.
 Pobierz (docx, 327,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć z techniki w kl. V

Temat zajęć: „Zdrowie na talerzu”

Data: 14.05.2014r.

Prowadzący: Robert Kubeł

Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele operacyjne:Uczeń:• przedstawia zasady zdrowego odżywiania,• rozumie konieczność prawidłowego odżywiania się, estetycznego podawania i spożywania posiłków,• potrafi wymienić produkty zawierające składniki odżywcze,• umie wskazać produkty, które należy spożywać w ciągu dnia,

• potrafi odczytywać zapisy na etykietach produktów spożywczych,• staje się świadomym konsumentem,

• wyróżnia pozytywne i negatywne oddziaływania człowieka w stosunku do własnego zdrowia,• kształci umiejętności uniwersalne: - stosuje się do obowiązujących zasad, - współpracuje z drugą osobą, - jest odpowiedzialny za wyniki swojej pracy, - uczy się samooceny.

Metody pracy:- pogadanka,- aktywizująca,- prezentacja,- pracy we współpracy

Formy pracy:- praca z całą klasą,- praca w grupach,Środki dydaktyczne:- karty pracy,- piramida żywienia,- zasady prawidłowego żywienia,- etykiety produktów.

Przebieg zajęć:

Powitanie klasy, sprawdzenie obecności.

Formułowanie tematu lekcji. Zapoznanie z celami zajęć.

Zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach.

4. Burza mózgów. Odpowiedź uczniów na pytanie „Jakie produkty spożywają najchętniej?”.

Praca w parach:

Układanie przez uczniów piramidy zdrowego żywienia, dzięki której uczniowie będą mogli skonfrontować swoją wcześniejszą wypowiedź z zasadami zdrowego żywienia. (zał.1)

Uzupełnienie diagramu idealnego modelu 5 – posiłków. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. (zał.2)

Uczniowie pracując w grupach odpowiadają na pytania: „Co należy zrobić od rana do południa by być zdrowym?”„Co należy zjeść na obiad, jak odpocząć po szkole?”„Jak należy dbać o zdrowie wieczorem?”

Dyskusja na temat „świadomego robienia zakupów”.

Uzupełnianie w parach diagramu „Diamentowy koszyk”, w którym uczniowie systematyzują swoje wcześniejsze odpowiedzi. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania i uświadamia uczniom, które kryterium jest najważniejsze przy wyborze towaru. (zał.3)

Burza mózgów „Co to jest etykieta produktu?, Jakie informacje znajdziecie na etykiecie danego produktu?”

Praca w grupach. Uczniowie otrzymują etykiety różnych produktów i uzupełniają karty pracy. Następnie poszczególne grupy odczytują efekty swojej pracy. (zał. 4)

Podsumowanie. Uczniowie układają puzzle, z których otrzymują hasła związane ze zdrowym żywieniem i higieną osobistą.

Ewaluacja - podsumowanie zajęć przez nauczyciela. Ocena pracy uczniów.

Następnie uczniowie dokonują oceny zajęć .

14. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej, w której uczniowie mają spróbować przeprowadzić edukację swoich bliskich korzystając z wiadomości zdobytych podczas zajęć.

Opracował

Załącznik 1

Załącznik 2

Załącznik 3

Załącznik 4

Nazwa produktu ……………………………………

Główne składniki …………………………………..

Data ważności ………………………….

Tabela wartości odżywczej …………………………

Sposób przechowywania ………………………….

Sposób użycia ……………………….

Kod kreskowy ………………………………