Dodaj publikację
Autor
Barbara Janaszewska
Data publikacji
2015-04-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
58

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Rozwijanie zainteresowań technicznych - zapoznanie z budową i działaniem odkurzacza. Uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych. Zajęcia dla dzieci 3-letnich z wykorzystaniem wiersza M. Szyszko „Odkurzacz”
 Pobierz (doc, 46,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa: 3 – latki
Czas trwania zajęć: 15 -20 min.
Data: 13.06.2014r.
Prowadząca: Barbara Janaszewska

Hasło programowe: Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

Główny problem: Interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.

Tematyka kompleksowa: Urządzenia elektryczne w domu.

Temat zajęć: „Mój przyjaciel odkurzacz” - rozwijanie zainteresowań urządzeniami technicznymi z wykorzystaniem wiersza M. Szyszko „Odkurzacz”.

Cele:
• Rozwijanie zainteresowań technicznych - zapoznanie z budową i działaniem odkurzacza.
• Uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych.
• Uważne słuchanie wiersza.
• Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
• Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zagadek słownych i dźwiękowych.
• Usprawnianie narządów mowy przez wykonywanie ćwiczeń dźwiękonaśladowczych.
• Rozwijanie umiejętności wokalnych.
• Aktywne uczestniczenie w zabawach ruchowych.
• Usprawnianie ruchów dłoni poprzez masażyki relaksacyjne.
• Utrwalanie zasad obowiązujących w grupie.
• Odpowiednie reagowanie na polecenia nauczyciela.

Metody pracy:
- podająca: wiersz, objaśnienie, pokaz
- poszukująca: rozmowa
- odtwórcze: metody zabawowo – naśladowcze

Formy pracy:
- zespołowa
- grupowa jednolita

Środki dydaktyczne:
odkurzacz, płyta CD Klauza „Wiosna – lato”, ilustracje urządzeń elektrycznych
( czajnik, odkurzacz, pralka), nagrania dźwięków wydawanych przez urządzenia elektryczne podczas pracy – płyta CD Nowa Era „Szkoła nas woła”; odtwarzacz płyt CD, wiersz M. Szyszko „Odkurzacz”, wiersz Odkurzacz” ( wg Przytulani, czyli wierszyki na dziecięce masażyki), instrument muzyczny - bębenek

Przebieg zajęć:

Zajęcia wprowadzające.

1. Utworzenie koła ze śpiewem piosenki „Spotkanie” ( Klanza „Wiosna – lato” nr 2)

Witam na spotkaniu wszystkich,
wspólnie pobawimy się.
Jesteś moim przyjacielem,
więc razem z tobą
dziś zatańczyć właśnie chcę.
La, la, la, la, la ,la x 2

2. Rozwiązywanie zagadek słownych o urządzeniach elektrycznych.

Bez niej życie byłoby trudne,
Bo ubranie byłoby brudne. ( pralka)

Przedmiot niezbędny, chociaż nieduży.
Do prasowania ubrań nam służy. ( żelazko)

Co to za urządzenie, odpowiedzcie dzieci.
Wrzucisz doń marchewkę, a soczek wyleci. ( sokowirówka)

Ma długą rurę, huczy i bzyka.
Śmiecie i kurze chętnie połyka. (odkurzacz)

Dzieci zdolne – dzielą na sylaby z jednoczesnym wyklaskaniem poszczególne nazwy urządzeń elektrycznych.

Zajęcia właściwe

1. Zapoznanie z budową odkurzacza z wykorzystaniem wiersza M. Szyszko „Odkurzacz”( fragment).

Trochę mam ze słonia,
Trochę z węża boa,
Biegam po podłodze, 
Aż turkoczą koła.

Burczę, kicham, dyszę, 
Syczę, prycham, sapię,
Czasem guzik znajdę, 
Czasem papier złapię.

Nauczyciel recytując wiersz, wnosi do sali odkurzacz.
Dzieci opisują wygląd odkurzacza i określają jego funkcje.
Nauczyciel wyjaśnia, że do działania urządzenia niezbędny jest prąd.
Omawia zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, zwraca uwagę, że dzieci nie mogą włączać / wyłączać urządzeń do prądu.
Prezentacja działania odkurzacza.

2. Zabawa ...