Dodaj publikację
Autor
Ewa Kulczycka
Data publikacji
2015-04-08
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji otwartej biologia-chemia.
 Pobierz (doc, 36,0 KB)

Podgląd treści


Karta pracy – obieg węgla w przyrodzie
Imię i nazwisko:
….......................................................

1. Analizując doświadczenie: „Wykrywanie dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym” sformułuj

- problem badawczy:

- hipotezę:

2. Wymień sposoby ochrony stosowane w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w atmosferze
-

-

-

-

-

3. Wymień główne gazy cieplarniane:

-

-

-

-

-

4. Uzupełnij tabelkę

|Element porównawczy |Fotosynteza |Oddychanie |
|Miejsce zachodzenia w komórce | | |
|Substraty | | |
|Produkty | | |
|Typ przemiany anaboliczna/kataboliczna | | |

Temat: Obieg węgla w przyrodzie

Podstawa programowa: VII. 5. 4. - uczeń opisuje obieg węgla w przyrodzie, wskazuje główne źródła jego dopływu i odpływu.

Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń zna:
- Źródła węgla w przyrodzie
- Przebieg procesu fotosyntezy i oddychania wewnątrzkomórkowego
- Pojęcie łańcucha pokarmowego i umie wymienić jego poziomy troficzne
- Obieg węgla w przyrodzie
- Przyczyny zakłóceń w obiegu węgla

Umiejętności:
Uczeń umie:
- Wykryć obecność węgla w roślinie
- Wykryć obecność CO2 w powietrzu wydychanym
- Postawić problem badawczy, hipotezę i sformułować wnioski
- Przeprowadzać proste doświadczenia dotyczące obiegu węgla
- Na podstawie opisu uzupełniać schemat obiegu węgla w przyrodzie

Postawy:
Uczeń:
- Umie pracować w grupie
- Umie interdyscyplinarnie analizować zagadnienia obiegu węgla w przyrodzie
- Rozwija zainteresowania biochemiczne
- Umie stosować w życiu codziennym zachowania proekologiczne

Środki dydaktyczne:
- Prezentacja multimedialna
- Filmy dydaktyczne
- Materiały do doświadczeń:
Sprzęt: probówki, zlewki, palnik, rurka, zamykany słoik,
Odczynniki: woda wapienna,
Materiał biologiczny: ogórek, pieczarka
- karty pracy

Metody pracy:
- doświadczenia chemiczne
- praca z kartami pracy
- elementy wykładu i dyskusja

Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa

Przebieg lekcji:

1. Część organizacyjna
- Sprawdzenie listy obecności
- Podanie tematu lekcji
- Podanie celu lekcji

2. Część realizacyjna
- Źródła węgla w przyrodzie
- Fotosynteza
- Doświadczenie: wykrywanie węgla w roślinie
- Łańcuch pokarmowy
- Oddychanie wewnątrzkomórkowe
Doświadczenie: wykrywanie CO2 w powietrzu wydychanym
- Obieg węgla w przyrodzie – karta pracy
- Izotopy węgla
- Datowanie za pomocą izotopu węgla
- Wpływ CO2 na środowisko przyrodnicze (efekt cieplarniany)

3. Podsumowanie
- Karta pracy

4. Praca domowa
Dla wszystkich: W jaki sposób wylesianie terenów wpływa na obieg węgla w przyrodzie?
Dla chętnych: W jakim celu wykorzystywany jest dwutlenek węgla w szklarniach?
Dla maturzystów: Skserowane zadania maturalne