Dodaj publikację
Autor
Lena Wojewoda-Pokora
Data publikacji
2015-04-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
118

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dotyczący bezpieczeństwa psychicznego w internecie.
 Pobierz (docx, 13,5 KB)

Podgląd treści

Temat: Bezpieczeństwo w sieci

Data: 3.03.2015 r.

Cele zajęć- wychowanek:

potrafi wskazać negatywne skutki eksperymentowania z własną tożsamością w internecie,

uświadamia sobie emocjonalne i psychiczne skutki nieprawidłowych kontaktów w sieci,

zna zasady kulturalnej komunikacji w sieci.

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Metody i techniki pracy: rundka, burza mózgów, 6 3 5

Środki dydaktyczne: fragment artykułu z Internetu i komentarzy, kartki do gry w rozmowę

Przebieg zajęć:

Prowadzący wita uczestników spotkania, wprowadza do tematu. Rundka- czym według wychowanków jest bezpieczeństwo w sieci. Zachęcam do udzielania odpowiedzi do momentu poruszenia tematyki nieetycznych zachowań w internecie, braku hamulców.

Proponuje grę imitującą rozmowę w Internecie. Rozdaje wszystkim kartki (załącznik nr 1) i wyjaśniam na czym polega gra: każdy wymyśla dla siebie nick oraz wpisuje temat i treść listu do osoby, którą chce poznać (pisze również kilka słów o sobie) Wychowankowie wrzucają kartki do pudełka, następnie losują i odpowiadają na wiadomość. Po ponownym losowaniu odczytują treść całej korespondencji. Zwracamy uwagę na podawanie osobistych danych, język, kulturę słowa.

Odnoszę się do problemu eksperymentowania z własną tożsamością w internecie, na przykładzie poprzedniego ćwiczenia. Pytam ile osób napisało coś, co nie jest prawdą i jak łatwo wobec tego udawać kogoś kim się nie jest.

Wykład na temat psychicznych i emocjonalnych skutków nieprawidłowych kontaktów w sieci.

Wybrany wychowanek odczytuje pewien artykuł opublikowany w internecie oraz komentarze pod jego adresem. Uświadomienie, że komentarze wcale nie są trafne, są obraźliwe, często nie na temat. Dlaczego tak się dzieje- burza mózgów.

Stosując metodę 6 3 5 (wyjaśniam zasady) proponuję przygotowanie zasad kulturalnej komunikacji w sieci. Po zakończonej fazie pierwszej porządkujemy pomysły.

Podsumowanie zajęć. Podziękowanie za aktywny udział. Ewaluacja- buźki.

ZAŁĄCZNIK NR 1

Kartki do gry w rozmowę w sieci

NICK :

Temat :

NICK :

Odpowiedź :