Dodaj publikację
Autor
Ewa Kulczycka
Data publikacji
2015-04-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
46

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja otwarta chemia-geografia.
 Pobierz (docx, 17,2 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT ZAJĘĆ MIĘDZYPRZEDMIOTOWYCH

GEOGRAFIA – CHEMIA

KONSPEKT ZAJĘĆ MIĘDZYPRZEDMIOTOWYCH

GEOGRAFIA – CHEMIA

Data: 09.01.2015

Klasa: II b

Temat lekcji: Badania terenowe gleb i ich opis. PH gleby a roślinność.

Prowadzący: Barbara Łopuszyńska i Ewa Kulczycka

Cele edukacyjne:

Wiadomości: Uczeń:

zna profil glebowy

wykazuje związek między pH gleby a roślinnością

zna rośliny, które są naturalnymi wskaźnikami pH gleby

wie, które nawozy wpływają na podniesienie lub obniżenie pH gleby

Umiejętności: Uczeń:

na podstawie rysunku profilu glebowego rozpoznaje typ gleby i ocenia jej rolniczą przydatność

identyfikuje poziomy genetyczne w profilu glebowym i na ich podstawie charakteryzuje procesy glebotwórcze

opisuje cechy morfologiczne gleby

określa odczyn gleby

dokumentuje wyniki badań w karcie opisu

Postawy: Uczeń:

dostrzega zależność i korelacje wiedzy geograficznej i chemicznej

przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania doświadczeń chemicznych

Metody:

problemowa

praktyczna

podająca

programowa

Formy pracy:

indywidualna

grupowa

Środki dydaktyczne:

kserokopie (karty pracy)

komputer i płyty CD, multibook Nowa Era, projektor multimedialny

odczynniki chemiczne: płyn Hellinga, różne próbki gleb z okolic miasta

sprzęt laboratoryjny: płytka ceramiczna do badania pH gleby, rękawiczki ochronne, fartuch ochronny, szkiełka zegarkowe

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Część wprowadzająca:

wstępna organizacja i przygotowanie do lekcji

nawiązanie do tematu

test wstępny (ocenianie)

2. Część realizacyjna:

podanie tematu i celu lekcji

Część geograficzna (praca indywidualna, wykład, pogadanka)

profil glebowy

badanie terenowe gleb – prezentacja multimedialna w oparciu o WSzPWN

Część chemiczna (doświadczenie, wykład) prezentacja multimedialna

zakres pH a odczyn gleby – prezentacja z multibooka Nowa Era

badanie pH i analiza wybranych próbek gleb

podwyższanie i obniżanie pH gleby – prezentacja z multibooka Nowa Era

zależność – pH gleby a roślinność – przykładowe rośliny -Multibook Nowa Era

Część wspólna: podczas doświadczenia uczniowie wypełniają karty pracy (ocenianie)

3. Część podsumowująca:

podsumowanie zajęć

test podsumowujący (ocenianie)

zadanie i wyjaśnienie pracy domowej

Zadanie. Fasola najlepiej rośnie na glebie o wartości pH od 7 do 8. Po analizie próbki pewnej gleby stwierdzono, że stężenie jonów H+ jest większe niż stężenie jonów OH-. Podkreśl w zdaniach poprawną odpowiedź.

Do uprawy fasoli gleba powinna mieć odczyn obojętny / kwasowy /obojętny lub zasadowy.

Badana gleba ma odczyn obojętny / kwasowy / obojętny lub zasadowy

W celu uprawy fasoli na badanej glebie należy podwyższyć / obniżyć jej pH, stosując nawozy fosforowe / wapno gaszone.

ankieta ewaluacyjna