Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Temat: Jak się uczyć?
Cel ogólny:
- kształtowanie postawy świadomego zdobywania wiedzy.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- określić po co zdobywa wiedzę,
Uczeń wie:
- jak się uczyć efektywnie,
- jak radzić sobie z napotykanymi trudnościami w przyswajaniu wiedzy.
Uczeń zna:
- rodzaje motywacji i ich znaczenie w procesie uczenia się.
Metody i formy pracy:
-praca w grupach,
-dyskusja.
Środki dydaktyczne:
-kartki papieru,
-mazaki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie w temat: nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Czy lubisz się uczyć?”.
2. Nauczyciel objaśnia, że w procesie nauki najważniejsza rolę odgrywa motywacja, następnie zapisuje to słowo na tablicy i pyta uczniów, co rozumieją przez to pojęcie .
3. Następnie nauczyciel pyta każdego z uczniów o jego powody, dlaczego się uczy i zapisuje je na tablicy.
4. Kolejnym etapem zajęć jest odtworzenie prezentacji multimedialnej https://www.youtube.com/watch?v=iwvWiCpDNks [„Motywacja-co to jest i po co?”,autor: KOWEZiU .Film powstał w ramach projektu „EDUKACJA DLA PRACY" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III ], z której uczniowie dowiedzą się o tym, czym jest motywacja i co to jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. Podsumowaniem tej części lekcji będzie stwierdzenie,
że motywacja jest tym, co steruje naszymi działaniami, co powoduje, że realizujemy swoje cele.
5. W kolejnej części lekcji nauczyciel pyta uczniów o ich trudności w przyswajaniu wiedzy oraz przypuszczalne powody niepowodzeń. Zapisuje je na tablicy.
6. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Ich zadaniem jest opracowanie zasad efektywnej nauki. Uczniowie wykonują prezentacje na arkuszach papieru, po wykonaniu zadania lider omawia pracę grupy.
7. Podsumowanie zajęć: nauczyciel zwraca uwagę na 4 czynniki ważne w procesie efektywnego zdobywania wiedzy: zainteresowanie tematem, zrozumienie, koncentracja uwagi oraz dobre samopoczucie.