Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT GODZINY WYCHOWAWCZEJ
Temat: Jak sobie radzić ze stresem?
Cel ogólny:
- zwiększenie świadomości dotyczącej czynników, które wypływają na nasze samopoczucie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wie co to jest stres,
- zna oznaki stresu,
- rozpoznaje sytuacje stresogenne w szkole,
- rozróżnia stres „pozytywny” i „negatywny”,
- zna sposoby radzenia sobie ze stresem.
Metody i formy pracy:
-praca w grupach,
-burza mózgów,
-dyskusja.
Środki dydaktyczne:
-kartki papieru,
-mazaki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie w temat: nauczyciel objaśnia temat i cele zajęć.
2. Uczniowie podzieleni są na 3-4 osobowe grupy. Każda z grup wypełnia kartę pracy. (załącznik1) Uczniowie prezentują swoje wypowiedzi, nauczyciel zapisuje definicje pojęcia „stres” na tablicy.
3. Następnie uczniowie w grupach zastanawiają się nad oznakami stresu. Na kartkach papieru wypisują, jak ich ciało reaguje na stresujące sytuacje. Następnie uczniowie prezentują swoje prace.
4. Kolejnym etapem zajęć jest odtworzenie prezentacji multimedialnej https://www.youtube.com/watch?v=7Tg81LhIFTU [„Stres - wróg czy przyjaciel”, autor: KOWEZiU Film powstał w ramach projektu „EDUKACJA DLA PRACY" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III ], z której uczniowie dowiedzą się o tym, czym jest stres pozytywny a czym negatywny. Podsumowaniem tej części lekcji będzie stwierdzenie,
że poziom stresu w naszym życiu może być „dobry” lub „zły”. Stres „dobry” działa motywująco na nasze działanie, stres „zły” nas paraliżuje.
5. W kolejnej części lekcji nauczyciel rozdaje uczniom ankiety dotyczące sposobów radzenia sobie z sytuacjami stresogennymi. (załącznik 2). Po wypełnieniu ankiet, nauczyciel zwraca uwagę uczniów, że istnieją nieskuteczne techniki w walce ze stresem, do nich zaliczmy objadanie się, kłótnie, zamykanie się w sobie, ale też bagatelizowanie napięcia czy pesymizm.
6. Nauczyciel zapoznaje uczniów z prostymi technikami relaksacyjnymi: uczniowie stają w rozkroku, rękami uniesionymi w górę imitują gałęzie drzew poruszające się na wietrze [ http://jejswiat.pl/3069,cwiczenia-relaksacyjne „Ćwiczenia relaksacyjne”, autor: Karolina]. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. Podczas wykonywania kolejnego ćwiczenia uczniowie siadają po turecku na ziemi, opierają ręce na udach, dłonie są otwarte, zwrócone wewnętrzną stroną do siebie, uczniowie biorą głęboki wdech, równocześnie zaczynając rozkładać ręce, aż znajdować się będą równolegle do ziemi, wypuszczając powietrze składają ręce do pozycji wyjściowej [https://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-relaksacyjne „Ćwiczenia relaksacyjne ”autor” Beata Kłoczko]. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.
7. Podsumowanie zajęć: uczniowie przedstawiają swoje refleksje na temat zajęc.
Załącznik 1. Karta pracy:
1. Co to jest stres?
2. Wymień 3 sytuacje stresujące, których doświadczyłeś w ostatnim czasie w szkole.
Załącznik 2. Sposoby radzenia sobie ze stresem.
Sposoby radzenia sobie ze stresem:
1. Dużo jem.
2. Rozmawiam z przyjacielem.
3 ...