Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w oddziale I – III Szkoły Podstawowej dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Temat tygodniowy: Ozdoby świąteczne
Temat dzienny: Choinka
Data: 14.12.2012r.
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna
Osoba prowadząca: Renata Oszust
Cele główne:
• rozwijanie aktywności poznawczej,
• tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć,
• usprawnianie motoryki małej,
• rozwijanie inteligencji zmysłowej,
• zapoznanie ze zwyczajami bożonarodzeniowymi;
Cele szczegółowe:
• wykonuje proste polecenia nauczyciela,
• wycina i przykleja poszczególne elementy,
• potrafi nazwać elementy dekoracji,
• potrafi wymienić zwyczaje bożonarodzeniowe,
• słucha opowiadania „Choinka z łaskotkami”,
• słucha kolęd;
Formy pracy: grupowa, indywidualna;
Metody pracy: opowiadanie, pokaz, praktyczne działanie, instrukcja, bajko terapia, muzykoterapia;
Pomoce do zajęć: szablony bombek, szablony gwiazdek, brokat w żelu, brokat sypki, nożyczki, klej, kształt choinki wycięty z kartonu, płyta CD z kolędami, książka
z opowiadaniami świątecznymi, obrazki przedstawiające choinki przystrojone na różne sposoby, różne ozdoby choinkowe;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów przez nauczyciela;
2. Określenie pogody i pory roku:
▪ uczniowie opisują pogodę za oknem,
▪ próbują wymienić poszczególne pory roku;
3. „Choinka w moim domu” - rozmowa kierowana na temat tradycji kupowania
i ubierania choinki w domach dzieci. Nazywanie ozdób choinkowych, opisywanie ich wielkości, kształtu i koloru;
4. Świąteczna choinka – nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na różne sposoby ozdabiania choinki przedstawiając ilustracje;
5. Ozdabianie choinki;
▪ odrysowywanie bombek i gwiazdek od szablonów. Samodzielne wycinanie przez uczniów elementów z papieru kolorowego lub papieru brokatowego
i przyklejanie ich na kartonową choinkę.
▪ wspólne ozdabianie choinki brokatem w żelu lub brokatem sypkim.
▪ przypięcie ozdobionej choinki na gazetkę klasową;
6. Wystawa prac – uczniowie porządkują stolik po skończonej pracy a nauczyciel wywiesza choinkę na gazetkę klasową;
7. „Choinka z łaskotkami” – uczniowie siadają na dywanie i słuchają opowiadania bożonarodzeniowego;
Choinka z łaskotkami
W pewnym lesie rosła sobie młoda choinka, która miała ogromne łaskotki. Na jej gałęziach nie mogły siadać ptaki, wiewiórki nie mogły zbierać szyszek… ponieważ drzewko natychmiast zaczynało drżeć, wiercić się i trząść ze śmiechu. Machało gałązkami we wszystkich kierunkach, krzycząc:
- Przestańcie, to łaskocze… I wszystkie wiewiórki oraz wróble lądowały na ziemi z nosami w ściółce! Pewnego grudniowego dnia do lasu przybyli drwale. Splunęli w dłonie i zabrali się do pracy… Kiedy ścinali jedno z drzew, usłyszeli coś jakby parsknięcie:
-Hi, hi, hi… Przestańcie, to łaskocze… Podrapali się po głowach i doszli do wniosku, że się przesłyszeli… Po czym dokończyli pracę.
W mieście młodą choinkę kupił pewien mężczyzna. Zabrał ją do domu, a tam jego dwaj synowie zaczęli dekorować drzewko. Za każdym razem jednak, kiedy zawieszali na którejś z ...