Dodaj publikację
Autor
Renata Oszust
Data publikacji
2015-04-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
39

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w oddziale I – III Szkoły Podstawowej dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
 Pobierz (doc, 38,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w oddziale I – III Szkoły Podstawowej dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Temat tygodniowy: Ferie tuż, tuż…
Temat dzienny: Zabawy na śniegu
Data: 07.02.2013r.
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna
Osoba prowadząca: Renata Oszust

Cele główne:
• tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć,
• rozwijanie inteligencji zmysłowej,
• rozwijanie aktywności poznawczej,
• usprawnianie motoryki małej,
• doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
• rozwijanie sprawności manualnej poprzez ugniatanie gazety;

Cele szczegółowe:
• potrafi wskazać na ilustracji bezpieczne zabawy na śniegu,
• potrafi wskazać na ilustracji niebezpieczne zabawy na śniegu,
• potrafi ulepić z plasteliny bałwanka,
• bierze aktywny udział w zabawach ruchowych,
• z pomocą nauczyciela ozdabia szklaną kulę,
• słucha opowiadania „Zimowe zabawy Misia Kuleczki”;

Formy pracy: grupowa, indywidualna;

Metody pracy: opowiadanie, pokaz, praktyczne działanie, instrukcja;

Pomoce do zajęć: plastelina, brokat sypki, małe słoiki, ilustracje zimowe, książka z opowiadaniami;

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów przez nauczyciela;

2. Określenie pogody i pory roku – przypomnienie i utrwalenie wiadomości o aktualnej porze roku i jej charakterystycznych cechach.
▪ Ile jest pór roku?

▪ Jaką mamy teraz porą roku?

▪ Jaka pora roku jest po zimie?

3. „Zabawy na śniegu” – rozmowa kierowana na temat różnych zabaw na śniegu, wypowiedzi na temat ilustracji przedstawiających bezpieczne i niebezpieczne zabawy na śniegu i lodzie;

4. Taniec integracyjny „Śnieżek” – Dzieci idąc w kółku naśladują ruchy pokazane przez nauczycielkę:
Pada śnieg (rękami naśladujemy opadanie płatków śniegu)
Wieje wiatr (podniesienie rąk do góry i pokazanie jak wieje wiatr)
Błyskawica, grzmot (klaśnięcie, tupnięcie)
Błyskawica, grzmot (klaśnięcie, tupnięcie)
Słońce (rozchylamy ręce nad głową);

5. Bitwa na śnieżki – wykonanie przez uczniów „śnieżynek” z gazety oraz zorganizowanie bitwy na śnieżki;

6. Bałwanek w szklanej kuli;
▪ uczniowie formują z plasteliny bałwanki, które umieszczają przytwierdzone wewnątrz wieczka,
▪ do słoiczka nalewają wodę oraz dodają brokat,
▪ uczniowie zakręcają zakrętki na słoiczkach tworząc w ten sposób szklaną kulę.

7. „Zimowe zabawy Misia Kuleczki” – uczniowie siadają na dywanie i słuchają opowiadania zimowego;

Zimowe zabawy Misia Kuleczki
Miś Kuleczka od samego rana spogląda w okno.
- Śnieg, śnieg, ciekawe kiedy pójdę na sanki.
Nagle słyszy znajome głosy. To Marta i Paweł wracają z przedszkola.
- Misiu, wszędzie pełno śniegu. Zabieramy Cię do parku! – już od progu woła Marta.
Misiowi kręci się z radości w głowie. Paweł wyciąga z komórki sanki. Marta zakłada Misiowi czapkę i szalik.
- jeszcze rękawiczki – dodaje – żeby Ci nie zmarzły łapki.
- Jak pięknie wyglądam – zerka Miś w lusterko.
Na dworze panuje zima. Duże płatki śniegu spadają na ziemię. Kuleczka siedzi na sankach, które ciągną dzieci.
- Widzę górkę – woła Paweł ...