Dodaj publikację
Autor
Renata Oszust
Data publikacji
2015-04-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w oddziale I – III Szkoły Podstawowej dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w oddziale I – III Szkoły Podstawowej dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Temat tygodniowy: Owoce egzotyczne
Temat dzienny: Ananas
Data: 06.06.2013r.
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna
Osoba prowadząca: Renata Oszust

Cele główne:
• rozwijanie aktywności poznawczej,
• tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć,
• usprawnianie motoryki małej,
• rozwijanie inteligencji zmysłowej,
• doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
• pobudzanie aktywności własnej ucznia,
• usprawnianie manualne;

Cele szczegółowe:
• rozróżnia wybrane owoce egzotyczne (ananas, cytryna, banan, pomarańcza)
• potrafi wymienić cechy charakterystyczne wybranych owoców egzotycznych,
• potrafi dopasować dwie części takiego samego owocu,
• potrafi dopasować świeże owoce do ilustracji,
• z pomocą nauczyciela wykleja kontur ananasa bibułą,
• z pomocą nauczyciela potrafi dopasować elementy domina owocowego;

Formy pracy: grupowa, indywidualna;

Metody pracy: opowiadanie, pokaz, praktyczne działanie, instrukcja, muzykoterapia;

Pomoce do zajęć: ananas, banan, cytryna, pomarańcza, ilustracje owoców, klej, nożyczki, brązowa i zielona bibuła, kontur ananasa, domino obrazkowe, płyta CD z muzyką relaksacyjną;

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów przez nauczyciela;

2. Rozpoznawanie owoców – nauczyciel pokazuje uczniom poznane przez nich na poprzednich zajęciach owoce (cytryna, pomarańcza, banan). Zadaniem uczniów jest przypomnienie ich nazw i kolorów.

3. „Co to za owoc?” – próba odgadnięcia zagadki, poznanie przez uczniów nowego owocu.
▪ Przeważnie jestem żółty z zielonym pióropuszem. W szkole gdy go widzę to omijać muszę.
▪ Słodki owoc żółto – złoty i chłopiec co lubi psoty taką samą nazwę mają czy wiesz jak się nazywają?

4. Rozmowa kierowana na temat cech charakterystycznych ananasa:
▪ Jak wygląda z zewnątrz?
▪ Jakiej jest wielkości?
▪ Jakiego jest koloru?
▪ Jak smakuje?

5. Dopasowywanie połówek – nauczyciel kroi wszystkie owoce na połowy. Zadaniem uczniów jest dopasowanie dwóch części takiego samego owocu.

6. Porównywanie owoców – nauczyciel pokazuje uczniom ilustracje wybranych owoców (ananas, cytryna, banan, pomarańcza). Uczniowie próbują dopasować świeże owoce do podanych ilustracji.

7. Wykonanie pracy plastycznej – uczniowie z pomocą nauczyciela wyklejają kontur ananasa przygotowanymi wcześniej kulkami z bibuły.

8. Wystawa prac – po skończonej pracy uczniowie porządkują stolik, a nauczyciel wywiesza prace na gazetkę klasową;

9. Owocowe domino – uczniowie z pomocą nauczyciela wspólnie układają obrazkowe domino z owocami.

10. Pożegnanie się z uczniami – podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.