Dodaj publikację
Autor
Beata Ostasiewicz
Data publikacji
2015-04-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
176

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji z biologii do gimnazjum klasa I, II i III wraz z kartami pracy.
 Pobierz (docx, 23,9 KB)

Podgląd treści

PLAN ZAJĘĆ Z BIOLOGII W KLASIE I GIMNAZJUM.

Prowadząca Beata Ewa Ostasiewicz

TEMAT: Rośliny okrytonasienne.

CEL OGÓLNY:

Poznanie budowy i funkcjonowania roślin okrytonasiennych.

CELE NAUCZANIA:

TERAPEUTYCZNE:

- kształtowanie pozytywnej samooceny w trakcie lekcji

- wyrabianie aktywnej postawy w stosunku do lekcji i procesu leczenia

- pomoc w adaptacji ucznia do nowego środowiska

WIADOMOŚCI:

- podaje nazwy elementów budowy kwiatu i określa ich rolę w rozmnażaniu płciowym

- definiuje pojęcie kwiatostanu i kwiatu

- wymienia sposoby zapylania kwiatów

UMIEJĘTNOŚCI:

- omawia funkcje poszczególnych elementów budowy kwiatu

- charakteryzuje sposoby zapylania kwiatów

POSTAWY:

- współpraca w grupie

- przekonanie o konieczności ochrony wszystkich organizmów

- zaangażowanie w poznawanie przyrody

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, podręcznik do biologii, tekst źródłowy „Wiedza i życie” nr 5/98, prezentacja multimedialna.

METODY: aktywizujące praca z kartą pracy i programem multimedialnym, materiałem źródłowym

TOK ZAJĘĆ :

FAZA WPROWADZJĄCA:

Sprawy organizacyjne

Uczniowie przypominają wiadomości z poprzedniej lekcji- charakterystyka cech roślin nagonasiennych

Przedstawienie celów lekcji

Podanie tematu lekcji

FAZA REALIZACYJNA:

Uczniowie wypełniają karty pracy na podstawie podręcznika , materiału źródłowego i programu multimedialnego

Nauczyciel nadzoruje pracę i pomaga w rozwiązaniu zadań

FAZA PODSUMOWUJĄCA:

Nauczyciel zadaję pytania utrwalające:

Na dzisiejszej lekcji mówiliśmy o ……………………………………..

Nauczyciel ocenia prace ucznia na lekcji

Zadaje pracę domową.

Opisz w punktach znaczenie roślin okrytonasiennych

KARTA PRACY

Cele lekcji:

TEMAT:

Uzupełnij kartę pracy korzystając z podręcznika i materiału źródłowego.

Co to jest kwiat i kwiatostan?

Narysuj kwiat i opisz jego budowę.

Uzupełnij tabelę.

ELEMENTY KWIATU

FUNKCJE

Podaj sposoby zapylania kwiatów, ich przystosowania do takiego sposobu zapylania . Podaj przykłady roślin.

PLAN ZAJĘĆ Z BIOLOGII W KLASIE II GIMNAZJUM.

Prowadząca Beata Ewa Ostasiewicz

TEMAT: Budowa i działanie układu wydalniczego.

CEL OGÓLNY:

Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego.

CELE NAUCZANIA:

TERAPEUTYCZNE:

- kształtowanie pozytywnej samooceny w trakcie lekcji

- wyrabianie aktywnej postawy w stosunku do lekcji i procesu leczenia

- pomoc w adaptacji ucznia do nowego środowiska

WIADOMOŚCI:

- wymienia drogi usuwania z organizmu produktów przemiany materii

- wymienia kolejne elementy budowy układu wydalniczego

- wyjaśnia rolę układu wydalniczego

UMIEJĘTNOŚCI:

- porównuje procesy wydalania i defekacji

- charakteryzuje narządy układu wydalniczego

POSTAWY:

- współpraca w grupie

- dociekliwość w szukaniu odpowiedzi

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, podręcznik do biologii, prezentacja multimedialna, model człowieka.

METODY: aktywizujące praca z kartą pracy i programem multimedialnym.

TOK ZAJĘĆ :

FAZA WPROWADZJĄCA:

Sprawy organizacyjne

Przedstawienie celów lekcji

Podanie tematu lekcji i omawia zasady pracy na lekcji

FAZA REALIZACYJNA:

a )Uczniowie wypełniają karty pracy na podstawie podręcznika i programu multimedialnego

Nauczyciel nadzoruje pracę i pomaga w rozwiązaniu zadań

FAZA PODSUMOWUJĄCA:

Nauczyciel zadaję ...