Dodaj publikację
Autor
Sławomir Król
Data publikacji
2015-04-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
237

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji przeprowadzonej podczas wizytacji w obecności wizytatora Kuratorium Oświaty.
 Pobierz (pdf, 104,9 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji informatyki

W klasie II gimnazjum

/lekcja poprowadzona w podczas wizytacji z kuratorium/




Treści nauczania:

Temat lekcji:
Cel ogólny lekcji:


Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego do rozwiązywania zadań
z programu nauczania gimnazjum i życia codziennego
Funkcja logiczna Jeżeli
Zapoznanie uczniów z budową, działaniem oraz zastosowaniem funkcji
logicznej Jeżeli

Cele operacyjne:
- uczeń potrafi stosować funkcję logiczną Jeżeli w MS Excel,
- uczeń zna budowę funkcji logicznej Jeżeli,
- potrafi rozwiązać problem z różnych dziedzin za pomocą funkcji logicznej Jeżeli,
- potrafi rozwiązać problem z różnych dziedzin za pomocą zagnieżdżonej funkcji logicznej Jeżeli,

Cele wychowawcze:
- przygotowanie do aktywnego i odpowiedzialnego życia w społeczeństwie informacyjnym,
- rozwijanie zainteresowań poznawczych,
- wzmacnianie wiary we własne siły,

Formy pracy:
Metody pracy:
Pomoce dydaktyczne:


Przebieg lekcji:

indywidualna, grupowa
projekcja filmu edukacyjnego, ćwiczenia praktyczne na komputerze
komputer wraz oprogramowaniem Microsoft Excel, rzutnik, zestawy
zadań do wykonania (pliki), płyta CD z filmem, schemat budowy
formuły Jeżeli, krzyżówka

Faza realizacji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Wstępna

Czynności

organizacyjne

Przypomnienie
wiadomości z
ostatniej lekcji

Polecenie włączenia
komputerów
Sprawdzenie obecności
Zadanie pytań:
1. Gdzie i jak wstawiamy
formuły w MS Excel?

2. Jak obliczyć sumę z

komórek D2 i D3?

3. Jak obliczymy sumę danych
z komórek np. D1 do D25?

Zajmują swoje stanowiska,
włączają komputery i logują
się

Odpowiadają na zadane przez
nauczyciela pytania

Zapisują temat zajęć do
zeszytu
Oglądając film śledzą
podawane w nim informacje
dotyczące budowy funkcji
logicznej Jeżeli oraz jej
przykładowego zastosowania

Uczniowie na swoich
komputerach uruchamiają MS
Excel i proponują rozwiązanie
danego zadania

Rozwiązują samodzielnie lub
w grupie dwuosobowej
zestawy zadań przygotowane
przez nauczyciela. W razie
wątpliwości zadają pytania

Odpowiadają na postawione
przez nauczyciela pytania

Uczniowie odbierają jeden
egzemplarz

Wylogowują się, pozostawiają
miejsce pracy w należytym
porządku

Podanie tematu

i celów lekcji

Podaje temat lekcji i główne
cele lekcji

Projekcja filmu
edukacyjnego

Uruchamia film edukacyjny nt.
budowy i zastosowania funkcji
logicznej Jeżeli

Właściwa

Elementy pokazu

Podsumowująca

Ćwiczenia
praktyczne

Powtórzenie
wiadomości
zdobytych na

lekcji

Praca domowa

Ocena pracy na

lekcji

Zawiesza na tablicy
załącznik 2
Wspólnie z uczniami
rozwiązuje zadanie_1
znajdujące się na dysku
sieciowym Z:
Wydaje polecenie
rozwiązywania zadań
umieszczonych na dysku
sieciowym Z: Nadzoruje prace
uczniów
Pytania kontrolne po lekcji:
1. Jak zbudowana jest

funkcja logiczna Jeżeli?
2. Kiedy stosujemy funkcję

logiczną Jeżeli?

Zadaje pracę domową
w formie krzyżówki do
rozwiązania
Ocenia uczniów najbardziej
aktywnych na lekcji

Końcowa

Porządkowanie

stanowisk

Nadzoruje porządkowanie
stanowisk



Załączniki do lekcji:
- zestaw treści zadań do wykonania (plik.doc) załącznik 1
- schemat budowy formuły logicznej Jeżeli załącznik 2 ...