Dodaj publikację
Autor
Ewa Wasiluk
Data publikacji
2015-05-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć do klasy III integracyjnej uwzględniający indywidualizację pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
 Pobierz (docx, 86,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dla klasy III a

Prowadząca: Ewa Wasiluk

Data: 17.04.2015 r.

Temat: Wiosenne przemiany w świecie zwierząt.

Cele:

Ogólny: Zapoznanie uczniów ze stadiami rozwojowymi motyli.

Wiadomości:

Uczeń wie:

wymienia korzyści, jakie przynoszą owady środowisku oraz ich cechy charakterystyczne,

zna stadia rozwojowe motyli,

wie, w jaki sposób zwierzęta przystosowują się do środowiska,

nazywa poszczególne grupy zwierząt,

zna pojęcie liczby parzyste – nieparzyste,

wie, co to jest równoważnik zdania i czym się różni od zdania

zna czynniki wpływające na prawidłowy rozwój człowieka

Uczeń rozumie:

wykazuje pozytywny stosunek do mikro świata owadów i rozumie, że należy chronić przyrodę,

wyjaśnia, dlaczego niektóre zwierzęta dostosowują się do środowiska,

dostrzega rolę owadów w świecie zwierząt,

wyjaśnia zjawisko przemiany gąsienicy w motyla

dostrzega różnice między poszczególnymi grupami zwierząt.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

układa zdanie z rozsypanki sylabowej,

uważnie śledzi tekst i wyciąga wnioski,

poprawnie odpowiada na pytania,

porządkuje na tablicy plansze z rozwojem motyla w odpowiedniej kolejności,

wykonuje starannie rysunek – stadia rozwoju motyla

wycina obrazki i układa je w odpowiedniej kolejności

ustala kolejność wydarzeń w opowiadaniu,

zamienia równoważnik na zdanie,

podaje ilość sylab, głosek i liter w wyrazach,

prawidłowo wykonuje obliczenia związane z porównywaniem różnicowym i ilorazowym,

analizuje dane zadania matematycznego,

redaguje notatkę tematyczną,

uzupełnia wyrazy z trudnościami ortograficznymi odpowiednimi literami.

Cel wychowawczy: Uwrażliwianie na piękno i potrzebę ochrony otaczającej przyrody. Uświadomienie uczniom, jakie czynniki mają wpływ na prawidłowy rozwój i wzrost człowieka.

Metody: - słowna: rozmowa kierowana, praca z tekstem

- oglądowa: pokaz

- aktywizujące: puzzle, burza mózgów, zabawa, elementy metody Dennisona, niedokończone zdania, Quiz, rozsypanka sylabowa,

- praktyczne działanie -ćwiczenia przedmiotowe: rysunek, wycinanka, tekst z lukami

Formy: - zbiorowa,

- indywidualna jednolita i zróżnicowana,

- grupowa

Środki aktywizujące: rozsypanka sylabowa, puzzle z ilustracją owada i jego budową, zdania charakteryzujące owady, plansze obrazujące etapy rozwoju motyli, pytania do Quizu, zeszyty ćwiczeń, czytanka.

Przebieg zajęć:

Czynności organizacyjno-porządkowe. Powitanie.

Odczytanie tematu zajęć z rozsypanki sylabowej. Dzieci układają zdanie będące tematem zajęć - praca w grupach dwuosobowych.

Praca na dywanie - krótka rozmowa na temat podziału królestwa zwierząt – chętne dzieci odkrywają zasłonięte nazwy poszczególnych grup zwierząt (ssaki, ptaki, owady, ryby płazy, gady).

Przyporządkowanie odpowiednich zdań pasujących do owadów : Nauczyciel zadaje pytanie: Czym charakteryzują się owady? Dzieci wybierają ze zbioru zdań takie, które dotyczą owadów oraz układają puzzle z budową owada - praca w grupach kilkuosobowych. Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.

(Przejście na dywan jak i powrót do ławek w określony przez nauczyciela sposób np. lecąc jak motyle, skacząc jak żaby itp.)

Zapoznanie z opowiadaniem pt. A to zmartwienie s ...