Dodaj publikację
Autor
Izabela Modelewska
Data publikacji
2015-05-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
143

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Dwa scenariusze lekcji, przeprowadzonych w ramach lekcji otwartych. Cieszyły się dużym zaangażowaniem uczniów, wiele się na nich działo, a dyrekcja i nauczyciele bardzo dobrze ocenili ich przebieg.
 Pobierz (docx, 24,2 KB)

Podgląd treści

Izabela Modelewska

Wychowawca kl. II

Konspekt dla edukacji wczesnoszkolnej – lekcja przyrodniczo-ekologiczna „Jesteśmy mieszkańcami Ziemi”

Cel główny:

- uczeń rozumie potrzebę dbania o środowisko

2. Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wie, jak segregować śmieci

- rozumie potrzebę segregacji odpadów

- rozumie i wyjaśnia pojęcia segregacja, odpady, surowce wtórne

3. Środki dydaktyczne: 3 kartony symbolizujące kontenery na odpady, worek z „czystymi” śmieciami, krzyżówka dla każdego ucznia, opis rodzajów kontenerów ( po jednym na parę), urządzenie do zgniatania butelek, obrazki tematyczne, obrazki z różnymi rodzajami odpadów do pogrupowania na tablicy

4. Metody pracy: aktywizująca, burza mózgów, praktycznego działania,

dyskusja

5. Formy pracy: indywidualna, grupowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Nauczyciel wita uczniów.

Podaje dzisiejszy temat „Jesteśmy mieszkańcami Ziemi”.

Dyskusja na temat „Dnia Ziemi” oraz celu jego ustanowienia

- dlaczego ten dzień jest dla nas ważny?

- jakie zagrożenia niesie ze sobą niewłaściwie prowadzona gospodarka człowieka? (np. wycinanie lasów, ogromna produkcja śmieci, hałas, zanieczyszczenia powietrza) 3 min.

4. Nauczyciel rozdaje obrazki tematyczne dotyczące ekologii i zadaje pytanie: jak my możemy pomóc naszej planecie? Jak żyć bardziej ekologicznie? - burza mózgów. Dzieci na podstawie ilustracji próbują ustnie utworzyć dekalog ekologa. 6 min.

- nie śmiecić

- segregować odpady

- zabierać z lasu wszystko co do niego przyniosę

- posprzątać po swoim psie

- gasić światło, gdy z niego nie korzystam

- używać własnych toreb na zakupy

- gotować tylko tyle wody ile potrzebuję

- nie zostawiać urządzeń w trybie czuwania

- zakręcać wodę, gdy szczotkuję zęby

- rysować i pisać po dwóch stronach kartki

5. Rozwiązanie krzyżówki „Segregacja”. 10 min.

Czym się zajmiemy szczegółowo dowiecie się, kiedy rozwiążecie krzyżówkę.

- rozdanie krzyżówki dla każdego ucznia

- wspólne wpisywanie haseł na tablicy

Mówiliśmy między innymi o segregacji odpadów. Co to jest segregacja?

(zbieranie odpadów do specjalnych pojemników)

6. Rozmowa na temat rodzajów śmieci (odpadów).

Jakie mogą być rodzaje śmieci?

Nauczyciel przyczepia na tablicy obrazki z różnymi rodzajami śmieci. Uczniowie próbują je posegregować według 3 podstawowych kolorów.(Plastikowe i szklane butelki, puszki, prasa, odpadki po żywności (ogryzki, skórki po bananie), papierki po cukierkach, kartony po sokach, opakowanie po jogurtach, meble, sprzęt AGD, leki itd…) 10 min.

7. Zadanie do wykonania – posegreguj śmieci.

Nauczyciel podchodzi do każdego ucznia z workiem pełnym śmieci, a ten losuje jeden. Zadaniem ucznia jest, na podstawie otrzymanych materiałów i wcześniejszej pogadanki, wrzucić śmieć do odpowiedniego pojemnika. 15 min.

8. Nauczyciel pokazuje po kolei zawartość pojemników, a uczniowie ustalają, czy dobrze posegregowali śmieci. 7 min.

CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO Z POSEGREGOWANYMI ŚMIECIAMI?

Wszystkie odpady z czerwonych pojemników trafią do sortowni, gdzie większa ich część zostanie odzyskana natomiast pozostałości ...