Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Informacje o klasie:
Klasa: I
Podręcznik: „Mit links! 1”
Temat lekcji: Die Wiederholung und Festigung des Materials- Weihnachten Die Sprichwörter.
(Powtórzenie i utrwalenie wiadomości- Święta Bożego Narodzenia. Przysłowia).
Główny cel lekcji: powtórzenie i utrwalenie słownictwa dotyczącego świąt.
Zabawy językowe m.in. z użyciem przysłów niemieckich.
Podstawa programowa: Treści
1. Rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu i mówienia.
2. Rozwijanie sprawności czytania i pisania.
3. Poszerzenie repertuaru funkcji językowych umożliwiających posługiwanie się językiem obcym w sytuacjach życia codziennego.
4. Opanowanie bardziej rozwiniętych struktur gramatycznych stosowanych do wyrażania teraźniejszości
Osiągnięcia
1. W zakresie słuchania:
1) rozumienie prostych sytuacji komunikacyjnych, w tym intencji rozmówcy,
2) rozumienie instrukcji nauczyciela,
3) rozumienie ogólnego sensu oraz wyszukiwanie szczegółowych informacji w nieskomplikowanych wypowiedziach i dialogach.
2. W zakresie mówienia:
1) zadawanie prostych pytań oraz udzielanie odpowiedzi,
2) uzyskiwanie i udzielanie informacji w typowych sytuacjach życia codziennego,
3) formułowanie krótkich wypowiedzi na różne tematy,
4) opanowanie wymowy w stopniu zapewniającym zrozumiałość wypowiedzi.
5) właściwa reakcja językowa na wypowiedź rozmówcy.
3. W zakresie czytania:
1) korzystanie z listy słówek oraz przysłów.
4. W zakresie pisania:
1) stosowanie zasad ortografii w zakresie poznanego materiału,
2) sporządzenie notatki,
3) napisanie krótkiego opowiadania po śląsku z użyciem wylosowanych słów
5. Inne umiejętności:
1) klasyfikowanie faktów i informacji, selekcjonowanie informacji;
2) prezentacja przygotowanych tekstów, piosenki,
3) kalambury
Cele operacyjne:
1. Wiadomości: uczeń:
● zna słownictwo związane ze świętami,
● zna tekst wybranej kolędy (ewentualnie wykonuje ją z pomocą tekstu),
2. Umiejętności: uczeń:
● wykonuje piosenkę;
● czyta/ recytuje wiersz;
● prezentuje napisany tekst;
● pokazuje/ rysuje przysłowie.
3. Postawy: uczeń:
● notuje zdania;
● bierze aktywny udział w lekcji;
● współpracuje w grupie;
● powtarza słowa i wyrażenia;
● pracuje nad poprawną wymową.
Formy pracy:
● praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela i samodzielna;
● praca w grupach.
Metody: metoda komunikacyjna, metoda stosująca techniki wizualne, metoda gramatyczno-tłumaczeniowa, pokaz/ demonstracja, gry i zabawy językowe
Środki dydaktyczne: tablica, lista słów/ przysłów, komputer, rzutnik, tekst kolędy
Fazy lekcji
I Wstęp: (3 min)
Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji, przedstawienie uczniom celów lekcji. Wprowadzenie do quizu. Uczniowie wcześniej podzieleni (w losowaniu) na dwie drużyny.
II Rozwinięcie (37 min)
Metody: komunikacyjna, asymilacji wiedzy (praca z materiałami dodatkowymi); metoda gramatyczno-tłumaczeniowa, metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy
Materiały dydaktyczne: tablica, projektor multimedialny, lista przysłów i słówek,
Krok 1: nauczyciel wyświetla wybrane słownictwo z zakresu Świąt Bożego Narodzenia i przypomina wymowę; uczniowie powtarzają (dwukrotnie).
Krok 2: nauczyciel prezentuje uczniom (kilka sekund na każdy obrazek) fragmenty ilustracji przedstawiających rzeczy/ osoby związane ze ...