Dodaj publikację
Autor
Patrycja Bałdys
Data publikacji
2015-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
82

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dydaktycznych w przedszkolu w obszarze aktywności poznawczej - matematycznej.
 Pobierz (docx, 22,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Data: 17.04.2015r.

Grupa wiekowa: 3-latki

Prowadząca: Patrycja Bałdys

Temat kompleksowy: „Praca pani krawcowej”

Temat dnia: „Guzikowe zabawy” – liczenie w zakresie od 3 do 6.

Zagadnienia programowe z podstawy programowej:

13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od popranego.

Zagadnienia programowe z programu „nasze przedszkole” MAC EDUKACJA:

- liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników głównych; zwrócenie uwagi na rolę ostatniego liczebnika, str. 39

- liczenie palców, przedmiotów itp., str. 40

- używanie określeń: długi, krótki, str. 40

- układanie prostych kompozycji, str. 41

Cele ogólne:

- Rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie od 3 do 6

- Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie

Cele operacyjne

Dziecko:

- potrafi liczyć w zakresie od 3 do 6

- potrafi ułożyć proste kompozycje

- potrafi posługiwać się określeniami typu mniej, więcej, mało, dużo, krótki, długi

- potrafi wskazać różnice między dwoma ilustracjami

- potrafi uważnie słuchać krótkiego opowiadania

- potrafi bawić się wspólnie z rówieśnikami podczas zabawach ruchowych

Metoda: słowna, pokazowa, czynna

Formy: praca grupowa oraz indywidualna

Literatura:

Program edukacji przedszkolnej „Nasze Przedszkole” M. Kwaśniewskiej i W. Żaby-Żabińskiej, wyd. MAC EDUKACJA

Przebieg:

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Aktywności

Środki dydaktyczne

1.

„Nawlekamy guziki” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Dzieci biegają po sali. Na sygnał „Guziki!” dzieci stają w rzędzie, trzymając się za ręce – guziki nawlekają się na nitkę.

Na sygnał nauczyciela – „Guziki się rozsypały!” dzieci biegają ponownie.

Ruchowa

2.

„O niezwykłym guziku” – zabawa dydaktyczna. Wysłuchanie opowiadania n-la. Układanie prostych kompozycji.

Poznawcza

Matematyczna

Guziki, ilustracje

3.

„Guzik tu guzik tam” – zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci podają guzik w kole do wiersza. Gdy skończy się wiersz, to osoba mająca guzik wchodzi do środka koła i robi śmieszną minę lub wykonuje jakąś czynność.„Guzik tu, guzik tam guzik krąży tu i tamJak to miło i wesoło kiedy guzik krąży w koło.”

Ruchowa

Muzyczna

Guzik

4.

„Czego zabrakło przy koszuli?” – zabawa dydaktyczna.

- Oglądanie ilustracji i porównywanie ich (brakuje guzików).

- Porównywanie dwóch szeregów guzików – używanie zwrotów „mniej”, „więcej”, „dłuższy”, „krótszy”.

- Tworzymy guzikowy pociąg – Każde dziecko rzuca kostką, tyle ile wypadnie, tyle guzików dają na dywan – dokładanie guzików.

Poznawcza

Matematyczna

Dwie ilustracje, guziki, kostka

5.

„Koszula” – praca indywidualna. Dziecko rzuca kostką i przykleja na ilustrację koszuli tyle guzików, ile wyrzuciło oczek.

Poznawcza

Matematyczna

Karta pracy, kostka, kolorowe guziki z papieru, klej

„O niezwykłym guziku”

Opowiem wam historię o pewnym niezwykłym guziku. Mieszkał on w krainie, która nazywała się Guzikolandia. Wszystko w tej krainie przypominało guziki. Były tam guziki okrągłe, kwadratowe ...