Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć na zajęcia z przysposobienia do pracy
( zajęcia w kuchni dydaktycznej)
Temat: Nowalijki. Zdrowo się odżywiam i jem warzywa.
Cel główny:
-zapoznanie z nazwą i wyglądem pierwszych wiosennych warzyw,
-rozwijanie aktywności własnej uczniow,
Cele szczegółowe:
-zapoznanie z właściwościami odżywczymi nowalijek,
-kształtowanie logicznego myślenia i spostrzegawczości,
-usprawnianie manualne,
-wdrażanie do właściwego posługiwania się sztućcami,
Metody pracy:
słowna: rozmowa
oglądowa: pokaz, pogadanka
praktycznego działania
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: nowalijki: sałata, rzodkiewka, pomidor, ogórek, szczypiorek, rzodkiewka, jogurt naturalny, przyprawy, Ilustracje przedstawiające wiosenne warzywa, wiersz o warzywach, przybory kuchenne
Przebieg zajęć:
1.Powitanie
2.Zapoznanie z tematem zajęć, rozmowa na temat warzyw i zdefiniowanie pojęcia nowalijki
3.Magiczny koszyk: rozpoznanie przy pomocy zmysłu dotyku, smaku i zapachu warzyw, określenie cech charakterystycznych (kształtu, stopnia twardości,wielkości) warzyw przy pomocy przymiotników
4.Wiosenne figle- ,quiz,, Jak żyć zdrowo”: prawda- fałsz
-należy jeść dużo warzyw i owoców
-myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem
-spożywamy posiłki brudnymi rękami
-jedzenie należy spożywać w spokoju
-brak witamin sprzyja zdrowiu
-myjemy ręce przed jedzeniem
-posiłki należy jeść powoli i dokładnie przeżuwać spożywane pokarmy
-warzywa i owoce nie zawierają żadnych witamin
-pożywienie należy polykać w całości
-warzywa to bogactwo witamin
-warzywa i owoce niszczą nasze zdrowie
5.Przygotowanie stolików do pracy, mycie warzyw
6.Krojenie warzyw na surówkę, zwrócenie uwagi na bezpieczne posługiwanie się nożem
7.Mieszanie i doprawianie surówki
8.Degustacja
9.Porządkowanie stanowisk pracy.