Dodaj publikację
Autor
Anastasiya Hershtanska
Data publikacji
2015-05-23
Średnia ocena
0,00
Pobrań
13

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przykładowa lekcja wprowadzająca jednostki gramatyczne a few, little. Czynności związane z gotowaniem i przepis na potrawę.
 Pobierz (doc, 17,5 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji

Data: 24.03.2010 Klasa: VI Liczba uczniów:..................

Temat jednostki lekcyjnej: Nazewnictwo potraw. Ćwiczenia w rozumieniu ze słuchu i mówieniu.

Cele ogólne:

Kształtowanie sprawności rozumienia ze słuchu w celu poznania nowej leksyki oraz redakcji dialogów.
Kształtowanie sprawności mówienia.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:

Poziom podstawowy
na podstawie podanych informacji zamówić danie w restauracji (np. A: What would you like? B: Just a few vegetables and a little water for me, please.);
zrozumieć ogólnie dialog o przygotowaniu posiłku i odpowiedzieć na pytania;
na podstawie podanych informacji powiedzieć, co należy zrobić w różnych sytuacjach

Poziom ponadpodstawowy
zrozumieć szczegółowo dialog o przygotowaniu posiłku;

Kategorie gramatyczne:
określniki a little i a few;
różnice w znaczeniu i użyciu między czasem Present Simple i Present Continuous;

Kategoria semantyczna:
słownictwo związane z gotowaniem (np. boil, mix, chop, peel);

Forma organizacji zajęć: praca zbiorowa, praca indywidualna, praca w parach - dialogi.

Metody nauczania: podająca, treningowa.

Środki dydaktyczne: podręcznik Welcome friends 2, zeszyt, tablica, odtwarzacz CD.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
Powitanie klasy i sprawdzenie obecności. Good morning class, Who is present and who is apsent?
Podane tematu lekcji i zapoznanie się z celami lekcji.

Faza realizacji:

Nauczyciel zapoznaje uczniów z nową leksyką: boil, mix, chop, peel.. Uczniowie wysluchuja słowa wypowiedziane przez lektora i powtarzają za nim.
Nauczyciel tłumaczy uczniom konstrukcje a few, a little. Uczniowie odczytuja przykładowy dialog: A: What would you like? B: Just a few vegetables and a little water for me, please. Uczniowie pracują w parach, układają dialogi na podstawie przykładu, jednak muszą użyć określonych nazw potraw. Uczniowie przedstawiają dialogi w parach. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na poprawna wymowę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie dwukrotnie wysłuchują tekst zawierający nowopoznana leksykę oraz odpowiadają na pytania dotyczące tekstu.
Nauczyciel tłumaczy uczniom różnice między czasami present simple i present simple continuous. Uczniowie znajdują w tekście zdania w czasie teraźniejszym ciągłym.
Zadanie pracy domowej: z poznanych słów ułóż przepis na ulubioną potrawę.

Pożegnanie z klasą

Goodbye class.
Goodbye teacher.