Dodaj publikację
Autor
Bogumiła Mongard
Data publikacji
2015-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
65

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji "Komputery wokół nas" dla klasy V.
 Pobierz (docx, 50,3 KB)

Podgląd treści

KOMPUTERY WOKÓŁ NAS

I. Klasa V.

II. Temat: Komputery wokół nas.

III. Cel ogólny:

Zapoznanie uczniów z podstawowymi obszarami zastosowań komputerów oraz programami komputerowymi stworzonymi, by wspomagać pracę użytkowników komputerów.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

wymieni podstawowe obszary zastosowań komputerów,

wyliczy poznane dziedziny zastosowania komputerów w najbliższym otoczeniu i wskazać na korzyści z tego wynikające,

uzasadni, że do wykonania określonych czynności na komputerze potrzebne są programy komputerowe,

nazwie i scharakteryzuje programy komputerowe stworzone, by wspomagać pracę użytkowników komputerów,

korzysta z programów multimedialnych i Internetu (w tym encyklopedii internetowych) do poszukiwania odpowiedzi na zadane pytania.

Cele wychowawcze

Uczeń:

dba o sprzęt komputerowy i prawidłowo z niego korzysta,

zwraca uwagę na zachowanie prawidłowej pozycji ciała przy pracy z komputerem,

pomaga innym w razie trudności wynikających z obsługi komputera,

dba o utrzymanie porządku na dysku komputera,

stara się obiektywnie ocenić swoje umiejętności,

rozwija ciekawość poznawczą, indywidualne zdolności twórcze i wrażliwość estetyczną,

dba o kulturę języka, poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną,

systematycznie wykonuje zadania i ćwiczenia z poszanowaniem dla pracy innych,

jest dokładny i staranny w pracy,

słucha poleceń nauczyciela,

szanuje pracę innych i własną,

potrafi wykazać się dokładnością i starannością podczas wykonywanej pracy,

jest odpowiedzialny za powierzone zadania.

IV. Metody wykorzystywane na lekcji: pogadanka, dyskusja, praca w grupach – mapa mentalna, praca z komputerem.

V. Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach czteroosobowych.

VI. Środki dydaktyczne:

Stanowiska komputerowe do pracy indywidualnej.

Schemat mapy mentalnej.

Podręcznik, zeszyt.

VII. Przebieg lekcji

1. Czynności organizacyjne:

sprawdzenie listy obecności;

sprawdzenie pracy domowej.

2. Podanie tematu lekcji: Komputery wokół nas.

3. Wprowadzenie w temat. Wyjaśnienie tematu lekcji, podanie jej celu.

Na dzisiejszej lekcji zastanowimy się w jakich sferach życia znalazły zastosowanie komputery.

4. Uczniowie korzystając z komputera poszukują odpowiedzi na pytanie „Co to są programy użytkowe?”, „Dla kogo są przeznaczone poszczególne programy i jakiej dziedziny wiedzy dotyczą?” – dyskusja pomiędzy uczniami siedzącymi przy dwóch sąsiednich stanowiskach komputerowych oraz sporządzenie notatki do zeszytu.

5. Uczniowie zostają podzieleni na 4 osobowe grupy. Każda z grup ma za zadanie przygotować plakat – mapę mentalną, przedstawiającą miejsca, w których są stosowane komputery wraz z zapisem do czego one, w tym miejscu, służą.

6. Prezentacja plakatów na forum klasy – ocena prac uczniów.

7. Podsumowanie lekcji

Chętni uczniowie odpowiadają na pytania:

1. Czego się dziś nauczyłam/em?

2. Co było dla mnie łatwe?

3. Co było dla mnie trudne?

4. Czego bym się chciał/a jeszcze dowiedzieć?

VIII. Materiały dla uczestników

Schemat mapy mentalnej

IX. Praca domowa

Odpowiedz na ...